Hoşgeldiniz  

GENÇLERİMİZ ÜLKEDEN KAÇIYOR…

Halit BEYTÜT | 21 Temmuz 2020 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

TÜİK 2019 Göç raporunda dikkati çeken bir ayrıntıda Ülkedeki ekonomik gidişat ve işsizliğin yanı sıra AKP’nin baskıcı yönetiminin 25-29 yaş arasındaki gençleri yurt dışına beyin göçüne zorlandığını ifade ediliyor.

Türkiye İstatistik Kurumunun TÜİK 2019 uluslararası göç istatistikleri beyin göçünü gözler önüne serdiğini belirtiliyor.

Cumhurbaşkanımızın her söyleminde üç değil dört çocuk doğurun isteğinin ne denli yarar sağlayacağının bir kanıtıdır.

Bu istatistik.

Benim 25 ile 29 yaşındaki gençlerim kendi vatanlarında ekmek bulamayıp ekmeğini Avrupa ülkelerinde arama gibi bir durumla karşı karşıya bırakılıyorsa çok çocuk doğurun söyleminin de bir anlamının kalmayacağını özellikle ifade etmekte yarar görüyorum.

Dünyanın en genç nüfusu olduğumuzla övünenlerin şimdi gençlerimizin yavaş yavaş ülkeden ayrılıp ekmek uğruna terki diyar etmeleri karşısında zatı muhterem iktidar yöneticileri için ne ifade ediyor dorusunu söylemek gerekirse son derece merak konusu.

Yüz binlerce üniversite mezununa ayakta durabilmelerine olanak sağlanmıyor ve bu gençler göz ardı ediliyorsa elbette ki benim ülkemin yiğit gençleri kendi başlarının çaresine kendileri bakacak ve onlardı böylesine saf dışı bırakan iktidar yöneticilerine inat ülkeyi terk edip ekmeğini başka diyarlarda arama gereksinimini duyacaklardır.

Dünyanın hiçbir ülkesi kendi vatandaşının bir başka ülkede ekmek arayışın gereksinim duymaz ve vatandaşının her türlü ihtiyacını karşılayıp devlet adına gereken sorumluluğunu yapmaktan kaçınmamaktadır.

Benim ülkemde ise ne yazıktır ki üniversite mezunlarına iş bulma mecburiyetinde olmadığını söyleyen bir liderimizin olması da en büyük talihsizliktir.

Bu yüzden benim gençlerimiz çok sevdikleri vatanlarını ağlayıp puflayıp da olsa terk etmek durumunda kalmaktadırlar.

Bu ülkenin yiğit evlatlarının böylesine çaresizliği düşmeleri karşısında çaresizliğin en büyük örneklerini sergileyen sözde devleti yönetenlerin ne kadar başarılı bir yönetme tarzını başardıkları artık ortadadır.

Hiç kimse bulanık sularda balık avladığını söyleyip durmasın öylesini bir çaresizliğin pençesinde kıvanan gençlerimiz var ki bu çaresizlik karşısında kılın kıpırdatmayan yetkililerin de artık bu ülkeyi yönetmekten aciz kaldıklarının da basit bir göstergesidir.

Benim yetişmiş beyin göçüne dur demeyen ve onları adeta seyretmekten zevk duyanların bu konuda nasıl baktıklarını da üzülerek gözlemlediğimizi vurgulamakta yarar görüyorum.

134 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.