Hoşgeldiniz  

GENÇLERİMİZ UMUTSUZ…

Halit BEYTÜT | 07 Mayıs 2019 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

İşsizliğin ülke genelinde had safhaya ulaştığı bu dönemde ilimizdeki birçok gencimizin de işsizlikten etkilendiği bilinen bir gerçektir.

Kimisi üniversite mezunu kimisi de diğer öğrenim okullarından mezun olmuş ancak ailesine katkıda bulunmak isteyip de bulunamamanın ezikliği içinde yaşamlarını sürdüren gençlerimiz kaderi kahve köşelerinde ömür tüketmeye mahkûm olmalarını içimize sindirmenin mümkün olmadığın ifade etmekte yarar görüyorum.

Dünyanın belki de en genç nüfusuna sahip olan ülkemizde iktidarların özellikle gençlerimize el bebek gül bebek gibi ihtimam göstermeleri beklenirken mutsuzluğa sürüklenmiş bir genç nüfusla övünmemizin de bir anlamının olmadığını vurgulamak sterim.

Yarının sahipleri olan gençlerimize gereken ihtimamı göstermez, onları sadece işsizlik illetiyle baş başa bırakmak ülkenin genç nüfusun vurulacak en büyük darbe olacaktır.

Bu yüzden iktidarda bulunanların en baştaki sorumluluğu genç nüfusumuzun ayakta durabilmesini sağlamak ve onları mutsuzluktun kurtarmak olacaktır. Genç nüfusumuzu göz ardı eder onları ihmal edersek bu güzide gençlerimizin sığınacakları bir liman olarak Avrupa’yı tercih etmeleri kesinlikle mümkün olacaktır.

Ülkemizde her üç gencimizden birinin boşta olması ve hayatını idame ettirmek için bir iş sahibi olmaması hem gençlerimizi psikolojik bakımından hem de karamsarlık adına gençlerimiz dediğimiz insanlarımıza üzerimize üşen sorumluluğu yerine getirmemiş olduğumuzun bir kanıtı olacaktır.

İlimizde de binlerce gencimizin maalesef sadece kahve ve kafelerde pineklediklerin tanık oluyoruz.

Bu konuya duyarsızlık daha ne zamana kadar devam edecek bilmem ama bilinen bir gerçek var ki o da gençlerimizin her geçen gün umutlarının tükendiği gerçeğiyle baş başa kaldığımızdır.

Bu genç neslimizin böylesi en verimli oldukları çağlarda onları onure etme adına gereken özveriyi ortaya koymaz ve onarı yine kaderleriyle baş başa bırakmak gençlerimize yapılacak en büyük zarar olacaktır.

Bu yüzden ilimiz iş adamlarının öncelikle olarak gençlerimizin ayakta durabilmelerine olanak sağlamak ve onların birer iş sahibi olabilmelerin olanak sağlamak adına gereken fedakârlığı yaparak en azından istihdama yönelik çalışmaları başlatmaları en büyük dilek ve temennimizdir.

Aklıselim işadamlarımızın bu konuya gereken duyarlılığı göstereceklerine ve en azından gençlerimizi umutlandıracak hamleler yapacakları konusunda umut taşıdığımı ifade etmek isterim yarının sahipleri olan gençlerimize sahip çıkmak hepimizin ortak dilek ve temennisidir.

276 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.