Hoşgeldiniz  

GERÇEK SAĞLIK HİZMETİNE TANIK OLDUM

Halit BEYTÜT | 29 Temmuz 2019 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Yürüme sorunum için tedavi amacıyla 12 Haziranda İstanbul Dr Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma hastanesinde tam 45 gün tedavi gördüm buradaki sağlık hizmetinin ne kadar düzenli işlediğine doktorların hastalarına ne denli ihtimam gösterdiğine ve atikleri Hipokrat yeminine ne denli bağlı olduklarına tanık oldum.

Bakırköy’de bulunan bu hastanedeki disiplinli çalışmasını gördükçe doğrusunu söylemek gerekirse gıpta ile bizim hastanelerimizde niye böylesine ihtimamlı bir sağlık hizmeti yok diye gerçek manada hayıflandım.

Uzun bir süre kaldım bu hastaneden çok iyi dostluklar edindim.

Örneğin benim odamda yatan bir hastanın Norveç’te çalışan oğlu ile tanışma olanağını buldum ve kendisinden son derece önem arz eden ilginç yanıtlar aldım.

Norveç’e eşiyle beraber bundan birkaç yıl öncesi kendi ülkelerinden i bulamadıkları için bu ülkedeki dostların tavsiyesine dayanak eşiyle birlikte Norveç gittiklerini ve buradaki insana verilen değeri anlata anlata bitiremedi.

ODTÜ mezun olup yüksek lisanslarının olmasına rağmen ülkelerinden iş bulamamanın üzüntüsü içinde Norveç in yolunu tuttuklarını ve buraya ulaşınca da ne denli isabetli bir karar verdiklerini söyledi.

Norveç’e gider gitmez hemen kendilerine iş bulduklarını ve buradaki çalışma sisteminin son derece sevindirici olduğunu özellikler de sosyal hizmetlerinde bir harika olduğunu belirten bu arkadaşımızın ismini vermeyeceğime söz verdiğim için açıklamadım.

İşte anlattıklarına bir göz atalım isterseniz; Norveç harika bir ülke Norveç’te sosyal haklar muhteşem, Annelik izni bir yıl ücretli, Yıllık izinler 5 hafta ve yine ücretli, İşsizlere sosyal güvenlik sistemi bunların hepsine her ay düzenli bir şekilde maaş veriyor ve kendilerine de mutlaka bir iş buluyor.

Herkes burada birbirlerine saygılı ve insan hayatı çok kıymetli, Kimse kimsenin diline dinine giyinişine karışmıyor. Yani insanca yaşamanın tipik bir örneği sergileniyor.

İşte ülkemizin yetişmiş birçok beyinin asıl göç etmeyi yeğlediğinin basit bir örneğidir.

Ülkemizin her ilinde birer üniversitemiz bulunmakta ama üniversite mezunları yaşamını idame ettirebilmek içine yazık ki Avrupa ülkelerine gitmek zorunda kalıyor bizler yetişmiş genç beyinlerimizi kaybetme adına her türlü olumsuzluğu yaparken ülkeden göç eden gençlerimiz Avrupa ülkelerinde son derece büyük itibar görüyor buda yetişmiş beyinlerimizin özgüvenlerini katlanarak arttırıyor. İşte böylesine ülkemizdeki gençlerimizin üzülerek ülkeden gitmelerine seyirci kalmak sn drece üzüntü vericidir.

Siyasetçiler varsın birbirlerini yesinler ve birbirleriyle söz düellosunu girsinler yetişmiş beyinlerimiz her gün Avrupa’ya göç etmek zorunda kalıyorlar da umurlarında değil.

İşte bu arkadaşımızın anlattıklarına gıpta il bakmamak mümkün değil.

Keşke ülkemizde de böylesine insana değer verilip ötekileştirmeden uzak bir sistem işlese ne olur sanki.

146 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.