Hoşgeldiniz  

GERMEYE GELMEZ

Muharrem BİTEN | 08 Temmuz 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Bazı şeyler vardır sayısal rakamlarla anlatılmaz diyoruz ama asıl istatistik gerektiren durumlar bununla izah edilebilir.
Toplum çocuk gibidir, lokmayı büyük verirsen boğulur, sert sürekli dayatırsan imha edersin.
Bizim toplumların ve halkların çoğunluğu kadim milletlerden oluşur.
Tarihsel süreçte 7000 yıllık birikmiş bir kültürü sırtında taşımış, çağın tüm medeniyetlerinin ana beşiği olan bu toprakların kadim halkından bahisle yılların eskitemediği yok edemediği zırhını delemediği bir yoğunluğa sahip.
Sümer medeniyetinin çocukları olan Selçuklularda beylik olan yaşayan çoğu kanton ve derebeylik sistemine benzer yaşamış ve büyük imparatorluklara ev sahipliği yapmış bu halkların bir günlük kısa siyasetlerle hayatın akışına uygun sürükleyemeyiz. Bin yıllardır toplumlar hâkim erklere karşı müthiş savura sistemlerini geliştirdi.
Hiç bir halka günlük siyasi konjektorel bakış ile yanına çekme ihtimalini düşünemiyorum. Çok yanındaymış görünmesini rağmen koşullar değiştiğinde toplumunda kaygan bir balık gibi bulunduğun zeminden başka bir mecraya geçtiğini gözlemiş olacaksın.
Bu kadar badire atlatmış toplumlar hisseder ve rengini de koşullara göre belirler. Her toplumun içinde sınıfsal ayrılıklarının bir kısmına hükmettiğinde toplumun ekseri çoğunluğu bu sınıfsal kategorinin dışında kendini konuşlandırır.
Samimiyet ile değer yargılarına kültürüne diline beğenirsiniz beğenmezsin tüm toplumsal ruhunu nüfus ederek yanında tutmalısın. Samimiyet ve dürüst olmak zorundasın.
Çünkü bin yıllarca samimiyetsiz davrananlara karşı toplumun topluluğu da en ufak bir hatasını affetmemiş, hemen yeni hâkim gücü kabul ederek zulmeden samimi davranmayan yalnız bırakan gücü terk etmiştir.
Halk tabiri ile söylemek gerekirse çoğu devletlerin yok oluşları bu kadim halka yapılan o günkü hakkı m gücün zulmünü artırma ve halkı hiçe sayma sebebi ile halk tarafından başka bir güce satış yapılmıştır.
İyi yönetirsen, toplumun çoğunluğu yanında olur.
Bu sevgi ile olursa halk ile pekişirsin.
Samimiyet yerine zorba ve demoklin kılıcı gıgı toplumun ensesine çökersen bu toplum da seni çökertir. Halkımızın demokrasinin insanca yaşamanın ve batı demokrasisini uzletir bir şahlanışa imza attığımızda asıl halklar ve toplumlar arası çimentonunsa betonunda en iyisini meydana getiririz.

237 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.