Hoşgeldiniz  

GÖĞÜS KAFESİ AÇILMADAN KALP DELİĞİ KAPATILDI

admin | 15 Haziran 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman Bölge Devlet Hastanesinde tedavi edilen 46 yaşındaki Delal Altunkaynak’ın göğüs kafesi açılmadan, sağ göğüs altına yapılan mini bir kesi ile doğuştan var olan kalp deliğinin kapatılması ameliyatı başarılı bir şekilde yapıldı.

“HASTA KISA SÜREDE AMELİYAT OLMAMIŞ GİBİ AYAĞA KALKTI”

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Mehmet Karaçalılar “Kalp cerrahisinde göğüs kemiğinin kesilmesi uygulamasının, en sık gerçekleştirilen ameliyat yöntemidir. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte bazı açık kalp ameliyatlarının sağ mini torakotomi (sağ meme altı kesisi) ile yapılabilmektedir. Bu ameliyat diğer klasik yönteme göre daha zordur ve beceri gerektirir. Ancak bu ameliyatın avantajları, operasyon sonrası iyileşme döneminin kısa olması ve ağrılarının az olmasıdır. Ayrıca hastaların yan yatabilmesi, rahatlıkla hareket edebilmesi ve bayanlar için kozmetik olması diğer avantajlarındandır. Hastamızın iki kulakçık arasındaki deliğe (Atriyal Septal Defekt ) sağ meme altından küçük bir kesi ile müdahale edilmiş ve başarılı bir şekilde kapatılmıştır. Bu yöntem sayesinde hastamız diğer hastalardan daha önce ayağa kalkmış, yoğun bakımdan daha erken çıkmış ve kısa bir süre sonra ameliyat olmamış gibi rahatlıkla kendi başına gezip dolaşmaya başlamıştır” dedi.

KALBİMDE DOĞUŞTAN VAR OLAN DELİK BAŞARILI BİR AMELİYATLA KAPATILDI

Başarılı ameliyatının ardından Delal Altunkaynak “Nefes darlığı ve çarpıntı şikâyetiyle sağlık kuruluşuna başvurduğumda kalbimde doğuştan var olan 3-4 cm’lik bir delik olduğunu öğrendim. Göğüs kemiğinin kesilmesinden korktuğum için önce ameliyat olmak istemedim fakat şikâyetlerim artınca Bölge Hastanesine tekrar başvurdum. Göğüs kafesi kesilmesi korkumu dile getirdim. Bunun üzerine alternatif bir yöntem olarak sağ meme altında görünmeyecek bir kesi şeklinde ameliyat edilebileceğim söylendi. Ameliyatı kabul ettim. Ameliyatım sorunsuz bir şekilde geçti ve şimdi çok iyiyim. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

175 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.