Hoşgeldiniz  

HAİN LİDER…

Muharrem BİTEN | 05 Kasım 2020 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Dünyanın yaratılışından günümüze dek, her devlet, her toplum, her kabile, her aile için lider arama süreci yaşanmıştır.

Başlangıç Tarihinden günümüze liderler hem iyi hem de kötüleri halkına hükmetmiş onların ihtiyaçlarını iyi olanlar yüceltmiş, kötü olanlar ise toplumlarını felakete sürüklemiştir. Tarih bunların örnekleri ile doludur.

Burada konumuz iyi lideri irdelemek değildir. İyi ve kötüleri aynı yazı içinde anektodlamak başlı başına zulüm olur. Biz burada kötülerin liderlik vasıflarından da bahsetmeyeceğiz. Bahis konusu olan, hem kötü ve hem hain birinin toplumu ve ailesi için lider olup olamayacağıdır.

Burada dile getireceğimiz şeyin, hırsın, tenezzülcü olmanın, kapasitesi ve hain planlarını ailenin tüm fertlerine karşı silah olarak kullanması akıl almaz bir ahlak yoksunluğudur.

Sağlığında babasından liderliği devretmesini isteyecek kadar izanını kaybederken birisinin bir topluluğu nasıl kendi Haris emellerine yokluk yaşattığını maalesef gözlemlemiş bulunmaktayım.

Yüce bir lider alnına dayadığı bastonu ile bu Haris ve hain kişiliğin daha sağlığında bu kadar sapıtmış olmasını” liderlik verilmez, lider doğulur. ” O bir lider değil ama felaket tellalı olur ” şu veciz cümle ile tamamladı.

Bir insanın Kürtçe bir deyimle Babası tarafından ” ancak savaşçı olursun” dediği kişinin bir aileyi felakete doğru sürüklemesini sadece kötü bir lider ile açıklamak mümkün değildir.

Olsa olsa düğünlerde savaşçı olmaktan hain bir lidere dönüşmek bir senaryonun film setindeki kötü karakteri Erol Taş tiplemesi değildir. Olsa olsa Kemal Sunal in filminde İlyas Salman ile kemal Sunal’ın kapışmasına ortam sağlayarak bundan rant sağlayan Şener Şen in tiplemesindeki kötü ve hain karakter ile izah edilir.

Kötü liderleri anlarım, çünkü toplumuna ve ailesine vereceği hedefleri vardır, haristir, açgözlüdür ve ırkının da diğer ırklarının üstünde olmasını ister.

Üstün olma ideolojisi ile bunu halkına anlatır ve halkını da bu anlamda eğitir.

Ama hain bir lider, şahsi dışında herkes köle olmalı, herkesin malı canı ve hatta hanımlarının evlilik cüzdanlarını cebinde taşır.

Kimin onun yanında olup olmayacağına o karar verir.

Her bireye karın tokluğu ile tahakkümü sağlar.

Bazen bir Babanın toplumda liderliğini ispatlamış olmasını, onun neslinin den birinin bu kadar hain olmasını bir tesadüf ile açıklamak zor olsa gerek.

Dayısının kopyası olması, bir babanın evladına karşı dünya görüşünü merak edip duruyorum. Sonuçlarının bu kadar hazin ve dayısının yeğeni olmayı başarmış ama babasından milim karakter almamış birini kendi liderim olarak görme zulmünü yaşamış biri olarak son 35 yılının heba olduğunu gördüm.

Bundan dolayı bazen ruh halim bozuluyor, dünyam kararı veriyor.

Bunu anladığında 30 yaşıma gelmiş olmam da benim yanıma ve akletme konusundaki eksikliğimle izah edilmelidir.

Anası tarafından affa uygun görülmemiş, Babası tarafından savaşçı olarak addedilen birini toplum bireyi olarak yıllarca sırtında taşımanın ağırlığı belimde kambur, gözlerimin patlaması ve yüreğimin kanamasına sebep olmuştur.

Hala hasretle ve özlemle başka aile liderlerinin birlik ve beraberlik AKUBET dediğimiz şerefli duruşlarını gördüğümde boğazım yutkunur ve gözlerimin içi hasret gözyaşlarına boğulur.

Kötü liderin felaketini de böylelikle kabullenmiş biri olarak Allah’ın Milyar milyar yıllar önce beni ve bu şahsı aynı yılların iz düşümünde ortaya çıkarmasını da onun yüce sanatına olan hürmetim adına şükrediyorum.

100 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.