Hoşgeldiniz  

HAKKINA RIZA GÖSTERİNCEYE DEK

Muharrem BİTEN | 30 Eylül 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Bakara süresi 278. ve 279. Ayet tefecilerden bahsederken, bunların Allah ve Resulüne savaş açtığını söylüyor. Tefeciler Allah ve Resulüne nasıl savaş açabilirler ki.

Evet, kulun hakkını kendi hakkından üstün tutan yaratıcı bunu kendi ve peygamberinin bir kişisel meselesi haline getiriyor.

Kendisine yapılmış bir Zulüm olarak bizim de görmemizi istiyor. Devamında tefeci bana ve resulüme savaş açmıştır bana yardıma gelirmişsin.  Bu savaşta ona yardım etmeni istiyor. Yardıma gitmeyecek misin?

İki ara bir derede kalıyorsun. Sana ciddi ciddi güvenmiş onun için girdiğim bir savaş var ve kul herhalde bu savaşta beni yalnız bırakmaz diyor.

Kulun imtihanı tefecinin zulmünden ağır gibi geliyor bana. Tefeci bellidir ve metaayı rablestirmis, kulun hakkına tecavüz etmiştir.

Senin adına kendisini ve resulünü tefeciye karsı cephe haline getiren rabbine karsı senin tavrın ne rabbin görmek istiyor.

Bana yardıma gel ve beni senin için girdiğim bu kavgada yalnız bırakma diyor.

Bir müjde daha veriyor ce eğer teff i ile savaşa girersen o savaşın galibin sen olacağını da müjdeliyor aslında. Ve bu savaşta galip geldiğinde anaparasını ver diyor.

Sana hem galip geleceğini ve hem de bu savaşta adil davranmanı istiyor. O rezil ve alçakların alçağı tefeciyi de anaparasına Razi oluncaya dek savaşmanı istiyor.

Şayet anaparasını kabul ettikten sonra savaşı durdurmanı emrediyor.

Yine gelelim baş kısmına.

Neden bu kadar kudret sahibi yaradan senden bunu istiyor. Onurlu birey ol diyor. Hak ve adaletle davran diyor.

Tefeci kâinatın formülüne çomak sokuyor sende onu bile adil olmaya davet edip ona adaletle davran diyor.

Bu Sartlar altında Allah’ın bu emrine kaçımız riayet ediyoruz. Allaha ve Resulüne savaş açanlara karsı kaçımız Allah ve Resulü tarafında yerimizi alıyoruz.

Tez elden sana rabbim emretti. Herkes gidip tefecisini adalete şikâyet etsin. Bari bu kadar onur gösterelim…

205 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.