Hoşgeldiniz  

HALKIN KENDİ İLİNDE HABER ALMA HAKKINI ELİNDEN ALDILAR

Halit BEYTÜT | 12 Temmuz 2021 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tasarruf genelgesi adı altında aldığı karar sonucu bilindiği gibi kurumlar abone yapamayacak, reklam veremeyecek böylelikle yerel basınında bir kaç kuruşluk gelirini de elinden alarak yerel basının yayınladığı yerlerdeki halkın haber alma hakkını da ellerinden alınmış oldu. Bulundukları yerin gözü kulağı ve sözcüleri olan yerel basını da bitirme operasyonunu başlatmış oldular.

Ülke genelinde binlerce gazete çalışanlarının da zaten kıt kanaat olan gelirlerini de ellerinden alarak sözde tasarruf yapmaya kalkışanlar, 4 ya da 5 maaş alanların israfına da göz yumma talihsizliğini gözler önüne sermiş oldular.

Ülkede bütçeyi boşaltanlar artık vatandaşın sırtına taşıyamayacakları yükü vatandaşın sırtına yükledikleri bu zulmü ile bütçeyi doldurmaya çalışıyorlar.

Pandemi suresinde 5 maskeyi vatandaştan esirgeyenlerin yerel gazetelerin sadaka niteliğindeki gelirlerini tasarruf genelgesi ileri sürülerek kesmeye çalışanların söz konusu kendileri olunca tasarruftan kendilerini muaf tutanlar bu ülkenin gariban vatandaşına en büyük darbeyi vurmaktan kaçınmamaktalar.

Ne yapılmak isteniyor?

Dünyanın israfını kendileri yaparken bunun ceremesini vatandaştan çıkarma teşebbüsünde bulunanları bizler sadece ALLAHA Havale etmekten başka bir çare bulamıyoruz.

Yerel basının bir kaç kuruşluk gelirine giz dikenler bilsinler ki yerel basını bir kaç kuruş para ile susturacaklarını sanıyorlarsa ne kadar yanıldıklarını er ya da geç anlatacaklardır.

Uygulanan tasarruf genelgesi nedeniyle ilimizde bulunan birçok gazete belki sadece haftalığa dönebilecek bir kaçı da inadına yayın hayatını sürdürecek ama bilinsin ki halkın sözcüsü konumunda olan bu gazeteler eninde sonunda yüklendikleri sorumluluğu asla terk etmeyeceklerdir.

Batmandaki yerel basın mensupları bilsinler ki geçici bir konumdan ibaret ilan bu hâksiz uygulamaya da göğüs germeyi bilecek ve gazetelerinin yaşatılması çabasından asla vazgeçmeyeceklerdir.

Ben yıllardır bu kentte halkımızın sözcülüğünü zor koşullara rağmen sürdürme cabasından vaz geçmeyen basın emekçilerimizi içtenlikle tebrik ediyor, bu sıkıntılı surece de göğüs gereceklerine inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm meslektaşlarımın kısılmak istenen sesler karşısında da dik duracaklarına ve halkın haber alma hakkına her zaman olduğu gibi bundan sonra da büyük bir azimle devam edeceklerine inanıyorum.

96 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.