Hoşgeldiniz  

HASANKEYF GEÇİŞİ TRAFİĞE AÇILDI

admin | 03 Kasım 2019 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Ilısu Barajı Göl havzası nedeniyle Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü tarafından yeni yapılan Batman-Hasankeyf-Gercüş-Midyat karayolunun Hasankeyf geçişi trafiğe açıldı.

Vali Hulusi Şahin, sol taraftan iki yönlü trafiğe açılan Hasankeyf-II köprüsünde incelemelerde bulundu.

İncelemeler sırasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Şahin, Ilısu barajının önemli bir aşamasının daha tamamlandığını belirterek, “Bugün yapılan Batman-Hasankeyf-Gercüş-Midyat karayolunun 0 ile 36 kilometresi arasındaki Hasankeyf geçişini de ihtiva eden relokasyon faaliyetini hizmete açmak üzere buradayız. 1001 metre uzunluğundaki köprünün sağ bölümünün tamamlanmasıyla birlikte köprünün tamamı daha sonra trafiğe açılacak. Ilısu barajı göl havzasından etkilenen Batman-Hasankeyf arasındaki 39 kilometrelik yolun bugüne kadar 26 kilometrelik kesimi BSK bölünmüş yol olarak tamamlandı, kalan kesimlerde çalışmalar devam ediyor. Bahsetmiş olduğumuz 26 kilometrelik yol çok özel imalatları içeriyor. Bu kesimde teknik olarak çok özellikli ve maliyet olarak da çok yüksek bir imalat gerçekleştirildi. Sol viyadüğünü bugün itibariyle trafiğe açacağız. Böylece 11. kilometre ile 37. kilometre arasındaki Batman Hasankeyf karayolunun 26 kilometrelik kesimi bugün trafiğe açılmış olacak. Bu bizim için çok önemliydi, çünkü Hasankeyf’ın taşınma sürecinin önemli bir aşamasını daha böylece tamamlamış olduk” dedi.

Yeni yolun trafiğe açılmasıyla birlikte Er- Rızk Camii’nin tahliyesi ve yeni yerine taşınması konusunda artık yeni aşamaya geçebileceğini belirten Vali Şahin “Er- Rızk Camii’nin taşınması için Kale Sokağı’nın tahliyesinin yapılması gerekir. Vatandaşlarımızdan önümüzdeki Pazar günü saat 18.00’e kadar iş yerlerinin tahliyesini tamamlamalarını bekliyoruz. 4 Kasım Pazartesi günü de DSİ Bölge Müdürlüğümüz iş makinalarıyla burada yıkıma başlayacak. Baraj gölünün suyu yükseliyor, Er Rızk Camii’nin bir an evvel naklini tamamlamamız gerekiyor. Karayolları Genel Müdürlüğümüz ve Bölge müdürlüğümüzün yoğun çabalarıyla çok önemli bir aşamayı böylece bugün itibariyle tamamlamış olduk. Önümüzdeki aylarda 600 metrelik tünelimiz de bitmiş olacak. Bu yolun Batman istikametindeki İlk 11 kilometresi de tamamlandığında Batman-Hasankeyf arasıda son derece kaliteli bölünmüş yola kavuşmuş olacağız, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi. İnceleme sırasından; Hasankeyf Kaymakamı Haluk Koç, Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen, Karayolları 9. Bölge Müdürü Ökkeş Ceylan ve DSİ 16. Bölge Müdürü Ali Naci Köseli hazır bulundu.

243 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.