Hoşgeldiniz  

HAYAT YAŞANMAYA DEĞER…

Halit BEYTÜT | 27 Ocak 2022 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Hayat dayatmaz. Hayat yaşanır ve her hayat, yaşayanın tercihlerine, yaptığı seçimlere göre yaşanır… Bir sürüngen, bir parya gibi yasamak da, onurlu, başı dik yasamakta seçimini teslimini teslim olmaktan yana yapmak da, her şeye karşın direnmek de tamamen insanın elindedir.

Hayat, bu tercih ve seçimlere hiç karışmaz!

Hayat, her insanın değişik biçimlerde kullandığı ya da kullanıldığı bir süreçtir yalnızca.

Korkaklığın, haysiyetsizliğin, gücün karşısında yaltaklanmanın ruhuna varıncaya kadar her şeyini kiralamanın, sonrada geçmişinden utanmanın, bu utancın yarattığı dayanılmaz hırs ve kompleksle herkesin ayni kirli hayata bulaşmasını istemenin, hayatın dayatması ile uzaktan yakından ilgisi yoktur!..

Kirli bir yasamın hayatla olan ilgisi, yaşadığı hayatı kirletenlerin, her türlü servete, her türden şöhrete karşın aslında çok yoksul, çok acınacak bir hayat sürmesidir.

Ve ancak bu denli yoksul hayatlar, geçmişe, yaşanılan başka hayatlara, ardından ışıldayan bir isim bırakarak hayattan ayrılanlara hiç bitmeyecek, hep çoğalacak öfkeler besleyebilir.

Hayat herkes için baslar ve biter.

Aradaki boşluğu her insan kendi çapına, tıynetine göre doldurur.

Kimi insanlık tarihine bir çentik atarak, ışıl ışıl gider.

Kimi ise” kayıp bir hayat” olarak gider Hayat yalnızca tanıktır.

İnsanlar yaşadıkları sürece ya gönüllerde taht kurar ya da unutulup gitmeye mahkum olur. Yeter ki insan yaşadığı süreçte gönüllerde taht kurmayı bilebilsin.

Bu da onu her zaman saygıyla anılmasına neden olabilir.

Hayat her şeye rağmen yaşanmaya değer ancak yaşam süresince gerek insani yönüyle ve gerekse de toplumda edindiği güzel intibalar yaratabilsin.

111 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.