Hoşgeldiniz  

HAYVANCILIK YOKSA

Muharrem BİTEN | 21 Mayıs 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Bu tarımın can damarıdır. Çok iyice dikkat edin gelişmiş tüm batı ülkeleri ve ABD gibi ekonomik gelişiminin tamamlayan ülkeler mutlaka hayvancılığı gelişmiştir.
Hayvancılığı gelişmiş tüm ülkeler sanayi ve teknoloji de de başarılı olduklarını görürüz. Bu bir faraziye olarak dile getirmiyorum. Aksine bir realitedir dile getirdiğim bu mesele.
HAYVANCILIK YOKSA tarım da olmaz, sanayi de olmaz ve teknolojide de gelişemeyiz.
Tüm gelişen ülkeler tarımın %75 ini de HAYVANCILIK için tarım sloganı ile geliştiler.
Biz hiç bir şey araştırmadığımız gibi, planlama konusunda da o kadar gerideyiz ki Sadece ALLAH yardım etsin diyorum. Hem büyük baş için hem küçükbaş hayvan sayımızı bilmiyoruz.
Planlayamıyoruz ve geliştirmiyoruz bazen tarım ve hayvancılık konusunda o kadar karamsar duruma düşüyorum ki kâbus gibi üzerime çöküyor.
Bu ülkenin insanını hayretle izliyor ve çok üzülüyorum.
Tarım ve hayvancılığı terk etmiş bir devlet politikası yanında da halkın bir o kadar katkısını görüyorum. Ama tarım ve hayvancılık politikaları konusunda ülkemiz sınıfta kaldı.
Son 20 yıldır bir ülke hayvancılığa ve tarıma ancak bu kadar zarar verebilir. Bunu elbirliğiyle tarım bakanlığı, tarım birlikleri ve üretici ile müştereken ancak bu kadar zarar verebilir dik.
Bazen de eğer tarım bakanlığı hiç olmasaydı tarım ve hayvancılık daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Tarımda çalışan hiç bir çalışan Türk çiftçisine katkısı olmadı, olma mistir.
Tarım ve hayvancılık politikaları yeniden bir re-organizasyona giderek yapılanmalıdır.
Hayvancılığı bu kadar dışlayan ve hayvancılık için tarımı başaramamış bir ülke olarak büyümenin ve ithalat yerine ihracatçı olmanın hayalini kurmak bir ütopyadan öteye gidemeyecektir.

386 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.