Hoşgeldiniz  

HER İLDE ÜNİVERSİTE VAR AMA…

Halit BEYTÜT | 12 Mayıs 2019 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Ülkemizin eğitim ve öğrenimine oldukça değer verilmesi bizleri son derce sevindirmektedir tüm illerinde üniversitelerimizin olması son derece mutluluk verici bir durumdur.

Burada aslında unutulan son derece önemli ve hayati önem arz edin bir durum ise ne yazıktır ki düşünülmemiş 82 İlimizin üniversitelerinde her yıl yaklaşık 400 öğrenci mezun olmaktadır ancak üzülerek ifade etmek isterim ki mezun olduktan sonra bir işe giremememin büyük karamsarlığını yaşamaktadırlar.

Bu yüzden kendi ülkelerinde iş bulamayan üniversite mezunlarımızın yüzde 58 inin Avrupa ülkelerinde iş aradıkları ve bir iş buldukları yerde de yerleşmeyi düşündüklerinin saptandığı belirtiliyor yani anlayacağınız üniversiteden mezun olmuş yetişmiş beyinlerimizin ülkeyi terk etmeleriyle baş başa bırakılmışlardır.

Bizler her zaman övündüğümüz yarımızın sahipleri dediğimiz gençlerimize kendi ülkelerinde bir iş sahibi olmalarını başaramıyorsak bunun tek bir nedeni ardır o da gençlerimize gerçek manada değer vermediğimizin bir kanıtı olmuştur.

Ülkemizin böylesi sorunları dururken iktidarın hala İstanbul seçimine odaklanmasının bir anlam vermenin de bir anlamı olmadığını vurgulamak isterim. İstanbul belediye seçimlerinin tüm ülke insanının sorunlarından daha iyi gördüklerini gözlemlediğimiz iktidar ve onun küçük ortağı MHP nin tüm sorunlar hal edilmişçesine İstanbul’a karargâh kurarız demelerinin de ne denli bir ihmalkârlık olduğunu ifade etmek isterim.

Ülkemizin onlarca sorun varken, işsizliğin had safhaya ulaştığı elim bir durum varken zatı muhteremlerin sadece laf ebeliği yapmalarını da son derece büyük bir talihsizlik olarak gördüğümüzü ifade etmekte yarar görüyorum. Gençlerimizin ülkeyi artık terke teme gibi bir düşüncenin hâsıl olmasını da büyük bir ibret v şaşkınlıkla izlemekteyiz. Buna rağmen bin iktidar yetkilisi ve onun küçük ortağı bu konulara girmemekte ve sadece birileriyle söz düellosuna girmeyi tercih etmektedirler.

İktidar yetkililerini sadece bir konuya odaklanması ve ülke sorunlarını bir kenara atmalarını hiç bir zaman kabul edilir bir durum olmadığını tüm ülke insanı apaçık söylemektedir ama Devlet bahçelinin hala seçim öncesi nefret dilini kullanmasını da millet doğru bulmamaktadır.

Ülke insanı özellikle ülkeyi yönetmekle görevli olanların nefret v ayrıştırıcı söylemlerden mutlaka ama mutlaka kaçınmalarının son derece ülkeye de yarar sağlayacağını vurgulamakta yarar görüyorum. Nefret dili vatandaşı hem üzmekte hem de lider vasfını taşıyanların bu tür polemiklere girmesinin de kesinlikle doğru bulmamaktadır.

Bu nedenle yol yakınken ve de binlerce üniversite mezunu olan gençlerimize kucak açmaz onları kaderleriyle baş başa bırakırsak onlarda kendilerine mutlaka bir yol çizme gereğini duyacaklardır.

Dileğimiz bu ülkenin gençleri artık hayallerinin gerçekleştiğini görmeleridir ve onları artık karamsarlığı itme gereğinin duyulmamasıdır.

214 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.