Hoşgeldiniz  

HÜDA PAR’DAN DSİ’YE ZİYARET

admin | 28 Nisan 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

HÜDA PAR Batman İl Başkanı Davut Şahin, sulama kanallarından istifade edemeyen ve kuraklık tehlikesiyle mücadele eden çiftçilerin yaşadığı sorunları iletmek üzere Devlet Su İşleri (DSİ) Batman Şube Müdürlüğünü ziyaret etti.

Ziyaretlerinde HÜDA PAR İl Başkanı Şahin ve beraberindeki heyeti, Şube Müdürü Kerem Aydın karşıladı.

Ziyarette Başkan Şahin, Şube Müdürü Aydın’a çiftçilerin yaşadığı sorunları iletti.

Çiftçilerin sulama kanallarından istifade edemediği için büyük bir mağduriyet yaşadığını belirten Şahin, sorunun ivedi şekilde çözülmesi gerektiğini söyledi.

HÜDA PAR heyetine yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgiler paylaşan Şube Müdürü Aydın, sulama kanallarına su verdiklerini ancak kanalların vanalarının hırsızlar tarafından çalınmasından dolayı tarlalara su veremediklerini ifade etti.

Kentteki en büyük sorunlarının sulama kanallarındaki vanaların hırsızlar tarafından çalınması olayı olduğunu belirten Aydın, bunun hem çiftçileri hem de kendilerini ciddi anlamda mağdur ettiğini kaydetti. HÜDA PAR’a göstermiş oldukları duyarlılıktan ötürü teşekkürlerini ileten Aydın, sorunların çözümü noktasında siyasi partilerden de destek istediklerini söyledi.

Ardından HÜDA PAR İl Başkanımız Davut Şahin, beraberindeki heyetle tarlaları ve sulama kanallarını gezdi. Başkan Şahin, burada çiftçilerle bir araya gelerek, yaşadıklarını sorunları dinledi.

Çiftçiler için yapılan sulama kanallarından çiftçilerin istifade edemediğini söyleyen Şahin, bunun nedeninin hırsızlar tarafından sulama kanallarında tarlalara su verilmesini sağlayan vanaların çalınması olduğunu kaydetti.

“BUĞDAYLARIN ÇOĞU KURUMUŞ”

Ciddi bir kuraklığın söz konusu olduğunu, ekinlerin kurumayla karşı karşıya olduğunu belirten Davut Şahin, “Nisan ayında Batman ovasına yağmur yağmadığı için ekinlerin çoğu kurumayla karşı karşıya kaldı. Bizlerde tarlaları dolaştık, buğdayların çoğunun kuruduğunu, büyük bir kısmının da kurumayla karşı karşıya olduğunu gördük. Kuraklığa tedbir olarak Batman’da sol ve sağ sahil sulama kanalları olmak üzere iki sulama kanalı yapılmıştır.” dedi.

“TARLALAR SUDAN İSTİFADE EDEMİYOR”

Çiftçilerin sulama kanallarından istifade edemediğini vurgulayan Şahin, konuşmasına şöyle devam etti “Fakat bu kanallarından bazılarına su verilemiyor. Bunun sebebini öğrenmek için DSİ Şube Müdürünü ziyaret ettik, kendilerini dinledik. Kendileri de bu konuda mustariptiler. Bazı sulama kanallarına su verildiğini ancak vanalarının çalınmasından dolayı bazı kanallara ise su verilemediğini belirtti. Suyun verilemediği kanalların yukarısında kalan tarlalar sudan istifade edemiyor.”

“TARLALARI KURUMASIN DİYE ÇİFTÇİLER ÇABA İÇERİSİNDE”

Çiftçilerin kendi imkanlarıyla ekipmanlar alarak tarlalarını sulamaya çalıştığını dile getiren Şahin, “Çiftçiler bundan dolayı büyük bir masraf harcıyor. Tarlaları kurumasın diye çiftçiler bir çaba içerisindedir. Ama maalesef hırsızlar sulama kanallarının vanalarını çalıp 3-5 kuruşa gidip satıyor. Bu ciddi bir hıyanettir, insanlık düşmanlığıdır. Çiftçimiz zarar edecekse hepimiz zarar edeceğiz.” diye konuştu.

“HIRSIZLIĞA KARŞI CİDDİ BİR TEDBİR GELİŞTİRİLMELİ”

Hırsızlığa karşı ciddi bir tedbirin geliştirilmesi gerektiğini kaydeden Şahin, yetkililere şu çağrıda bulundu “Kolluk kuvvetlerimizin ciddi bir tedbir getirmesi lazım. Hırsızlara ciddi cezai müeyyide uygulanması lazım. Çiftçiler ekipmanlarını tarlasında bırakıp bir yere gidemiyor. Nöbette tutamıyor. Ciddi bir tedirginlik söz konusudur. Bir taraftan tarlalar, ekinler kuruyor, bir taraftan da çiftçiler tüm imkanlarını seferber ediyor. Dolayısıyla hırsızlığa karşı ciddi bir tedbirin geliştirilmesi gerekir.

72 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.