Hoşgeldiniz  

HÜKÜMET ve EKONOMİ

SEDAT ERİŞ | 07 Ekim 2020 | Köşe Yazıları


SEDAT ERİŞ
sedaterisbp@gmail.com

AK Parti İktidarın Korona virüs salgın hastalığı ile başlayan ekonomik krize karşı ekonomiye müdahalesinin etkilerini 2021 yılı içerisinde net göreceğiz.
2021 yılının yeni bir ekonomik krize gebe olup olmayacağı iş dünyasının cevap aradığı en temel soru olarak ortada durmakta.
Amerikan Hükümeti’nin Korona virüs başta olmak üzere Çin ve İran’la alakalı son dönemde ekonomik alanda aldığı bir dizi kararın ve acı reçetenin dünyaya etkileri 2021 yılının ilk dört ayında net bir biçimde gözlemlenecektir.
Özellikle ABD olası yaşanacak kriz ve tehdit sonrasında finans ve otomotiv sektörlerine trilyonlarca dolar maddi destek sunmasına rağmen bu sektörlerin tekrar eski batağa saplanıp saplanmayacağı ciddi bir şüpheye neden olmakta.
Amerikan ekonomisinin ve dolayısıyla bu ülke ekonomik sistemine göre iktisatlarını oluşturan ülkeler durumdan elbette nasibini alacak.
Ekonomik sahada rekabet ortamının korunmasına ve toplumdaki siyasi/ekonomik olayların ışığında mağdur kesimlerin durumlarını iyileştirmesi sosyal barış için elbette çok önemli.
Bu bağlamda hükümetin asgari ücreti hangi rakama çekmek istemesi, çok önemlidir.

Özellikle bu yasama döneminde TBMM de görüşülecek Bütçe görüşmeleri bu bağlamda çok önemlidir.

Ekonomik alandaki piyasa kuralı  akılcı ve merhametli bir anlayış ve dengeli politik mekanizmayla sorunsuz bir şekilde işler. Ekonomiye siyasi müdahalenin yahut müdahale etmemenin sistemik riskleri geçmiş dönemdeki tüm siyasi partileri ve liderleri derinden etkiledi ve bir çoğunu siyasi manada çöplüğe yolladığı halde AK Parti hala böyle bir olumsuzlukla karşı karşıya kalmadı.

Değerli Okur;
Bankacılık sektörü ülke finans ve ekonomisinin bel kemiğidir.
Türkiye`nin bankacılık sektörünün 2001 krizinden sonra Kemal Derviş`in öncülüğünde reformlarla güçlendirilmiş olması ekonomiyi 2002-2014 döneminde birçok konjonktürel tehditten korumuştur. Ekonomide özel sektör borcunun oldukça riskli seviyelerde olduğunu biliyoruz.
Özel sektörün bu borcunu büyük ölçüde taşıyan Bankaların genel sağlığının ekonomik sistem için ne denli önemli olduğunu dikkatinize sunmak istiyorum.
Türkiye bugüne kadar hep kamu borcu nedeniyle kriz yaşadı.
Özel sektör borcu nedeniyle yaşamadı.

Geçtiğimiz yıllarda hükümetin ekonomiye bir yersiz müdahalesine daha tanık olduk.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği`ne (TOBB) bağımlı, Türkiye`nin yabancı ülkelerle ekonomik ilişkilerini güçlendirmeye yönelik önemli çalışmalar yapan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)`in kamusallaştırılacağı açıklandı. DEİK, TOBB`a bağlı olduğundan zaten sonuçta bir “kamu kurumu”.
Son olarak şunu söylemek mümkün;
Ekonomiye müdahale konusunda yanlış stratejilerin izleneceği bir ekonomik sistemde hukukun üstünlüğünden ve adaletten bahsetmek soru işaretleri içerir.

74 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.