Hoşgeldiniz  

HURMUZ BOĞAZI MI? AKDENİZ Mİ?

Muharrem BİTEN | 31 Temmuz 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Savaş tamtamları gelmeye başladı.

Bu günlerde AKDENİZ petrol ve doğal gaz arama gerekçeleri ile Akdeniz’e komşu ülkeler kendi aralarında Türkiye’yi dışlayıcı bir politika güderek köşeye sıkıştırmaya çalıştılar ve yalnızlaştırma politikası ile tavizler koparmaya heves ettiler.

Bu AKDENİZ de gücün kimde olacağı konusunda bu politik çerçevede Filistin bile muhatap seçilirken, TÜRKİYE nin bunun dışında bırakılması dış siyaset olarak kabul edilir bir şey değildir.

Yunan ve Rum kesimi biraz ortamı yumuşatarak bir nebze Rus dış politikasını da sahanın dışına atmadan ağız değiştirmeye çalıştı.

Ortalık hala süt liman değil ama sanki dikkat dağıtma politikası olarak Akdeniz’in ılık sularının üzerine dikkat çekerken Hürmüz Boğazı Suları ısınmaya başlayacaklardır.

İran’ın o sinsi ve kendi Kürtlerine karşı zalim politikalarında yumuşamaya gitmesi suların ısınırken yine saf ve temiz Kürtleri kalkan olarak kullanacağı sonucunu çıkartıyorum.

İngiliz ve ABD nin ıran etrafında köpek balığı gibi fonların avına çıkmış durum gelecekle ilgili ıran için hayırlara vesile olmayacak gibi.

Zalim molla rejiminin hem kendi halkına kadınlarına ve mazlum Kürt halkına karşı insafsız ve orantısız zulmünün sona ermesini talep etmek elbette doğrudur.

Ama bunu oradaki halkları piyon olarak kullanarak ölümler ve tulumları fakir ve gurabaya mal etmeden halletmek gerekir.

Bunun İran’ın bölgesel vahşi yayılmacı politikalarını da eklersek suud ve diğer körfez ülkelerinin de bu dinci rejimden kurtulmaları için umut ışığı olacak gibi duruyor.

Mazlum İran halkını mümkünse etkilenmeden ya da en az zararla sadece kimyasal yıkım oluşumunu engelleme ve zalim rejimi hayatın dışına iterek insanların medeniyet basamaklarına tırmanmasını sağlamalıdır.

Yıkım için halkın topyekûn yokluğa mahkûm olmaması için kitlesel ölümlerin bölgeye sıçramadan tamamlanmadı on görüldüğü anlaşılıyor. Çok önce hesaplamalar yapılacak bir çalışma zayiatı en aza indirgemelidir…

215 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.