Hoşgeldiniz  

İDLİB’E YARDIMLAR YOLA ÇIKTI

admin | 02 Şubat 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatları ile 81 ilde AFAD Başkanlığı, Türk Kızılayı, Türkiye Diyanet Vakfı ve bazı sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle başlatılan  ‘Biraradayız, İdlib’in Yanındayız’ insani yardım kampanyası kapsamında İdlib Bölgesinde yapılan saldırılar sonucu yerinden edilmiş ve sınırımıza yakın yerlere göç etmiş çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan binlerce mazlum ve mağdur İdlib’li için Batman Müftülüğünce toplanan 127 bin TL nakdi yardım ile 5 Tır dolusu gıda, giyecek ve ısınma malzemesinden oluşan ayni yardım dualarla İdlib’e gönderildi.

Batman-Diyarbakır yolu 5.km’de bulunan Bardakçılar Tesislerinde yapılan uğurlama törenine Vali Hulusi Şahin, İl Emniyet Müdürü Köroğlu Kıraç İl Müftüsü Turgut Erhan, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve kamu kurum müdürleri katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda İl Müftüsü Turgut Erhan “Mazlum ve mağdur insanlara karşı dünyanın neresinde olursa olsun alicenaplığını her zaman gösteren milletimizin gönlünden, kalbinden kopan ve mağdur kardeşlerimize yardım etme duygusuyla hazırlamış olduğumuz ayni ve nakdi yardımları bu kış gününde yağmur çamur demeden bombardımandan kaçarak İdlib’ten yollara düşen mümin kardeşlerimize ulaştırmak üzere buradayız. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun başkanlığında Kızılay, Türkiye Diyanet Vakfı ve bir takım sivil toplum kuruluşuyla“ Bir Aradayız, İdlib’in Yanındayız “kampanyası başlatıldı. Bizde iki hafta önce Batman’da Sayın valimizin himayeleriyle bu kampanyayı başlattık. Bu kampanya çerçevesinde toplanan ayni ve nakdi yardımları İdlib’e, mağdur ve mazlum kardeşlerimize gönderiyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Uğurlama öncesi Vali Şahin’in yaptığı konuşmada “ Suriye’deki acı, çile bitmiyor. 4 milyona yakın Suriyeli’yi 7 yıldır Türkiye de misafir ediyoruz. Şu anda Suriye nüfusunun büyük bir kısmı kendi ülkesinin dışına kaçmak zorunda kaldı. Son günlerde maalesef İdlib’te acı olaylar cereyan ediyor. Yüzbinlerce İdlib’li rejimin bombardımanından kaçmak için yollara döküldüler, Türkiye sınırına doğru hareket ediyorlar, dünya yine sessiz, onlara yine Türkiye ve Türk insanı kucak açtı. Batman olarak da biz üzerimize düşeni bugün yerine getiriyoruz, getirmeye de devam edeceğiz. Bugün 5 Tır dolusu malzemeyi İdlib’e uğurluyoruz. Biz öyle büyük bir medeniyetin mensubuyuz ki biz sadece dindaşlarımıza değil bütün mağdur ve mazlumları da tarih boyunca misafir ettik, bize düşeni bize yakışanı yapmaya devam edeceğiz. Hepimiz dua ediyoruz Suriye’deki acılar dinsin, dünyanın her yerindeki acılar dinsin” dedi. Konuşmalar ardından yapılan dua ile yardım konvoyu İdlib’e uğurlandı.

260 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.