Hoşgeldiniz  

İHD, EROĞLU’NUN AKIBETİNİ SORDU

admin | 13 Ocak 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

İnsan Hakları Derneği (İHD) öncülüğünde tüm Türkiye’de her hafta sonu düzenlenen Cumartesi Anneleri Eylemi, 476. haftasında devam etti.

Kayıpların fotoğraflarının taşındığı eyleme, kayıp yakınları katıldı.  İHD Şube yönetim kurulu üyesi Zeki Tangüner tarafından okunan açıklamada “1930 yılında Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Bardakçı (Batê) köyünde doğan Şeyhmus Eroğlu, evli ve yedi çocuk babasıydı. Yaşadığı köye sık sık baskın yapan askerler ve korucular tarafından korucu olmaya zorlanıyordu. Köye yapılan baskınların birinde, kardeşiyle birlikte gözaltına alındı ve daha sonra serbest bırakıldı. Eroğlu ailesi yaşadıkları baskılar sonucunda köyden ayrılmak zorunda kaldı. Şeyhmus Eroğlu, Ailesiyle birlikte Batman merkeze taşınan. Şeyhmus Eroğlu, birkaç yıl burada yaşadı. 21 Eylül 1995 tarihinde köy korucuları ile askerlerin saat 00.00 sıralarında evine yapmış oldukları baskın sonucunda, Şeyhmus Eroğlu gözaltına alınarak Mardin’e getirildi. Olayın ardından ailesinin onu bulmak, kendisinden haber alabilmek için yaptığı tüm girişimler sonuçsuz kaldı. Yetkililer ne ev baskınını, ne de gözaltına alındığını kabul etti. Onunla aynı zamanda gözaltında kaldığını belirten kimi görgü tanıkları ise, Şeyhmus Eroğlu’nun gözaltında tutulduğunu, ağır işkenceler gördüğünü, daha sonra da serbest bırakıldığını söylediler. Yine Midyat’taki kimi görgü tanıklarının ifadelerine göre serbest bırakıldığının söylendiği tarihte, özel timlerin olduğu bir arabanın içinde görüldü. Şeyhmus Eroğlu’ndan bir daha haber alınamadı.

476 haftadır devleti yönetenlere sesleniyoruz. Devletin arşivlerinde gizlediğiniz kayıplar gerçeğini tüm boyutlarıyla açıklayın. Gözaltında kaybetme suçundaki devletin sorumluluğunu kabul edin. Kaybedilenlerin ailelerinden ve toplumdan özür dileyin. Bu insanlık suçunun faillerini yargılayın ve adaleti sağlayın” denildi.

140 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.