Hoşgeldiniz  

İHD, KAYIPLARA KARŞI TALEPLERİNİ AÇIKLADI

admin | 12 Aralık 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

İnsan Hakları Derneği bünyesinde bir araya gelen Kayıp Yakınları uzun bir aradan sonra Gülistan caddesinde toplanabildi.

Burada yapılan basın kayıp yakınları “Cumartesi Anneleri’nin haykırışının kulakları sağır ettiği noktadayız. Biz dün olduğu gibi bugün de ”kayıplarımızı bulun ve faillerini yargılayın!” diye haykıran annelerin sesine ses vereceğiz. Annelerin yılmaz mücadelesine omuz vermek için toplanan bizler, kardeşlerimizin, ağabeylerimizin, ablalarımızın, babalarımızın akıbetini sormak için bir aradayız. İnsan Hakları Derneği olarak zorla kayıplarımıza ilişkin taleplerimiz açık ve net: Zorla kaybedilenlerin akıbeti ortaya çıkarılmalı, Kayıpların akıbetlerinin açıklanması ve faillerinin bulunup yargılanması, Gözaltında kaybetme fiilinin fail ve sorumlularını koruyan cezasızlığa son verilmesi, Birleşmiş Milletler Kayıplar Sözleşmesi’nin imzalanması ve iç hukuka aktarılması, İnsanlığa karşı suçları düzenleyen TCK 77.maddesine zorla kaybetmenin de eklenmesi.

Taleplerimizin gerçekleşmesinin önündeki en büyük engel ise Türkiye’de hukukun üstünlüğünü esas alan siyasi bir iradenin bulunmamasıdır. İktidarların insan haklarını, yargı bağımsızlığını ve hukukun üstünlüğünü ortadan kaldırmaya yönelik politikalarından dolayı hakikat ve adalete ulaşmamız bugüne kadar mümkün olmamıştır. Gözaltında kayıplara karşı mücadele yürüten bizler, hakikat adına, adalet adına, vicdan ve insanlık onuru adına mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Bir cumartesi annesinin dediği gibi “Adalet, adaletsizliğin saltanatını yeninceye kadar mücadeleye devam edeceğiz.” Kayıplarımızı unutmayacağız! Gözaltında kaybedilen insanlarımızı aramaktan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

33 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.