Hoşgeldiniz  

İHD’DEN 436. EYLEM

admin | 07 Nisan 2019 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel Haberler A- A+

İnsan Hakları Derneği Batman Şubesi 436. Hafta Basın açıklaması İHD İl Binası koridorunda gerçekleştirildi.

İHD Şube Yöneticisi Şehmuz Azboy tarafından okunan açıklamada önce geçtiğimiz haftalarda yapılan seçim hakkında yorum yapıldı sonra Salih Çalık ve Sinan Fidan’ın akıbeti soruldu.

Basın açıklamasında “Türkiye 31 Mart 2019 tarihinde yerel yönetimleri belirlemek için sandık başına gitti. İktidar kanadı seçim boyunca kutuplaştırıcı, ayrıştırıcı bir dil kullandığından dolayı seçim gününde istenmeyen olaylar yaşandı. Sandık başlarında çıkan olaylarda Malatya’da 2 Gaziantep’te 3 Yozgat’ta 1 Kars’ta 1 kişi olmak üzere 7 vatandaş hayatını kaybetti, 107 kişi yaralandı. Öncelikle biz İnsan hakları savunucuları olarak her koşulda yaşam hakkını savunduğumuzu hatırlatmak isteriz. Kayıp yakınları ve insan hakları savunucuları olarak 436 haftadır gözaltına alınıp bir daha evlerine dönemeyen oğullarımızın, babalarımızın, eşlerimizin, yakınlarımızın akıbetini soruyoruz.

Yıldırma politikalarını ön plana çıkararak hiçbir hukuki dayanağı olmayan ve keyfi uygulamalarla alanları bizlere yasaklayan ve susturmak isteyenlere buradan bir kez daha sesleniyoruz.

Geçmiş hükümetlerin fiillerinden siz sorumlusunuz. İnsan Hakları Derneği Batman Şubesi olarak her zaman olduğu gibi bu hafta da  tekrarımızı yineliyoruz; acılı anaların yüreklerini bir nebze de olsa rahatlatma adına, gözaltında kaybedilen insanların akıbetlerinin araştırılmasını, faillerinin bulunup yargılanmasını ülke tarihinin karanlık sayfalarına ışık tutulmasını ve bu kara lekenin bir an önce temizlenmesi için gerekli adımların atılmasını istiyoruz” denildi.

348 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.