Hoşgeldiniz  

İKLİM

Muharrem BİTEN | 26 Haziran 2020 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Kainatın tarihi üzerinde yapılan ciddi çalışmalarda, yerkürenin de yeterince yaşlı olduğu görülüyor. İnsanlık tarihimin dünya üzerindeki süreci bu tarihsel süreç içinde denizde bir damla mesabesindedir.

Bu kadar yaşlı olduğunu bildiğimiz dünya denen yerküre de çocukluk, gençlik be yaşlılık süreçlerini yaşamadı kadar da doğal bir durum yoktur.

Bu yerkürenin hangi dönemi yaşadığını bilmiyoruz, ama görünen o ki yaşlılığa adım attığıdır.

Bizim için dağlarını bir çivi ile Demir donattığı ve kemik yapımız gibi, damarlarımıza akarsularla süslediği, el kol hareketlerimizle evren içinde iklimsel ve bedensel temizliğimizin yapıldığı, ona kötü davrandığında bu muhteşem sanatında sana kötü davranabileceği küresel kirliliği ile bedenini kirlettiğinde mikrop, virüs ve koku ile sana geri ceza verdiği, küresel iklimle sana o mevsimde olmaması gereken tüm müsibetlerle cevap verebildiğini aslında biliyorsun.

Toplumu kirleten vahşetin çocukları gibi evrenin içinde virüs kadar küçük olan bu dünyayı da kirletenlerin olduğunu biliyorsun. Bazen yol veriyorsun, bazen de yol gösteriyorsun.

Kainatı kirleten tek benim diyerek de kendine bundan samimiyetsiz hak çıkartıyorsun. Kirlenen dünya sana feci bir şekilde iklimsel bozukluk olarak cevap verir.

Senin yapabildiğin tek şey seyirci kalmak oluyor.

Corona virüs döneminde dünya 2 ay yalnız kaldı, ağaçlar daha yeşil, denizler ve nehirler daha berrak, gökyüzü daha bir parlaktı.

Bozukluk sende ve ara ara sana ders gibi musibet de gönderildiği halde aynı aymazlıkla devam ediyorsun.

Nereye kadar?

Allah’ın kainatı yaratma formülü levhalar mahfuzdur saklıdır. Bu formülleri bozmaya kalktığında aslında sonunu getirdiğinin farkında değilsin. Sen Allah’ın formülünü bozmaya kalkışırsan, aslında kendi formülünün bozulduğunun farkında değilsin.

İklimsel zafiyetlerle yok ettiğimiz dünyanın dengesini yeniden kazanmak bizim elimizde…

Biraz merhametlice davranmaktan geçer.

Suları daha az kirlettiğimizde çöplerimiz, kimyasal artıklarımız tıbbi biyolojik artıklarımızla çevreye daha duyarlı olduğumuzda bu kainatın sahibi Allah da bize merhamet ederek daha az sıkıntı ile bize merhamet edecektir.

İklimsel felaket kuranın deyimi ile başımıza gelen kendi ellerimizle yaptıklarımızdandır.

74 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.