Hoşgeldiniz  

İL MÜFTÜLÜĞÜNDEN KADİR GECESİ PROGRAMI

admin | 09 Mayıs 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman İl Müftülüğü tarafından hazırlanan Kadir Gecesi özel programı Şevket Başak Camiinde saat 20.00’da gerçekleştirildi.

Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftüsü Turgut Erhan, Kadir Gecesinin manevi iklimi içerikli bir sohbet yaptı.

İl Müftüsü Erhan: “İslamiyet’ten önce cahiliye zulümlerinin arttığı bir dönemde Allah (c.c.) insanları doğru yola sevk etmek ve hakka yöneltmek için Hz. Peygamberi ve Kur’an-ı Kerimi gönderdi. Kur’an-I Kerim, ayların sultanı Ramazan Ayı’nın içerisinde olan Kadir Gecesinde nazil oldu. Bu gece ilahi rahmetin, bereketin, mağfiretin, feyzin ve nurun tecelli ettiği, duaların kabul edildiği, iyiliklerin, hayırların ve hasenatların makbul olduğu bir gecedir Kadir Gecesi, tüm insanlığın kadrini yücelten bir gecedir. Zira Rabbimiz bu gecede gönderdiği Kur’an-ı Kerim ile insanlığı muhatap almış, son ve mükemmel din olan İslam ile insanlığı şereflendirmiştir. Kadir; izzet, şeref, değer ve itibar demektir. Yeryüzünün mükerrem varlığı olarak yaratılan insanoğlu, bu lütfun kıymetini bildiği ve varoluş gayesini gerçekleştirdiği oranda kadrini yüceltecektir. İnsan olarak Rabbimiz katında değer bulmamızın yolu, insanlık olarak birbirimizin kadrini ve kıymetini bilmekten geçmektedir. Kadir Gecesi, Kur’an’la, Kur’an’ın getirdiği adaletle, merhametle, hikmetle ve selametle kıymet bulma gecesidir.

Mübarek Kadir Gecesi için Kur’an-ı Kerim’de müstakil bir sure tahsis edilmiş, bu surede gecenin en güzel biçimde tasviri yapılmıştır. Kadir suresi, bizlere üç temel mesaj ile gelir: Birinci mesaj, surenin ilk ayetinde yer alan “Biz onu Kadir Gecesinde indirdik.” hükm-i şerifindedir. Yüce Rabbimiz bu gecenin kutsiyetinin doğrudan Kur’an’a bağlı olduğunu ifade buyurur. Kadir gecesi nasıl Kur’an ile değer bulmuşsa, insan da aynı şekilde özgürleşir, olgunlaşır, yücelir. Dolayısıyla Kadir gecesinde biz müminlere düşen en büyük vazife, asırlar önce dünya semasına inerek insanlığı aydınlatmaya başlayan Kur’an’ı, kalbimizin semasına yeniden indirmektir” diye konuştu.

Sohbetin ardından program, müftülüğümüz personeli mevlithanlarının okuduğu Türkçe, Kürtçe ve Arapça mevlit, ilahi Ve kasidelerle sona erdi.

Kadir Gecesi Özel Programı Batman Müftülüğü ve Batman Belediyesi sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlandı.

131 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.