Hoşgeldiniz  

İLAÇLAMA KESİNTİSİZ DEVAM EDİYOR

admin | 09 Mayıs 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman Belediyesi’nden şehir genelinde ve komşu illerde popülasyonları artan siyah ve şikayetlere neden böceklere (Kınkanatlılar/Coleoptera) ilişkin açıklama yapıldı.

İlimiz, Anadolu Diyagonali denilen geçiş noktasında bulunduğundan böcek ve bitki biyoçeşitliliği fazla olan bir coğrafya yapısına sahiptir. Bu bakımdan sağlıklı tarımın ve bitkiler aleminin vazgeçilmez unsurları olan binlerce tür böcek çeşitliliğine ev sahipliği yapmaktadır.

Son dönemde artışını tespit ettiğimiz küçük siyah böcekler mevsim geçişlerinin yaşandığı bu dönemlerde şehrimizle birlikte ülkemizde birçok ilimizde (Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır gibi) görülmektedir. Havaların ani ısı değişikliklerine bağlı olarak ortaya çıkan Carabidae familyasına ait bu böcekler; halk sağlığı alanında yaptığımız çalışmaların esasını teşkil eden sivrisinek, karasinek ve kene gibi hastalık taşıyıcı ve bulaştırıcı özellikte vektör canlı olarak değerlendirilmemektedir. Herhangi bir hastalık taşıma ve bulaştırma özelliği olmayan ve ışığa yönelen bu böcek türlerinin aksine hastalık yapan başta birçok tarım zararlılarının yumurtasıyla beslenerek zirai mücadeleye yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca geçici süreliğine ortaya çıkan bu böcek yoğunluğunun önümüzdeki günlerde sona ermesi beklenmektedir.

ZARARLI HAŞERELERE KARŞI ÇALIŞMA KESİNTİSİZ DEVAM ETMEKTEDİR

Batman Belediyesi’nden yapılan açıklamada halk sağlığı alanında potansiyel hastalık taşıyıcısı olan zararlılara karşı (ekolojik çevreyi ve hedef dışı canlıları koruyan ürünler/yöntemler kullanılarak) aralıksız bir şekilde yoğun ve kapsamlı çalışmalar yürütüldüğü belirtildi.

96 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.