Hoşgeldiniz  

İLK KEZ

Muharrem BİTEN | 22 Mayıs 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Bu gün basın kanalıyla çok önemli bir bilgiye ulaştık.
Diyarbakır ve çevre illerde tefecilik operasyonu yapılmış, belki sayısı 2000 kişiyi geçmiş tefeciden 22 kişi gözaltına alınmış ve yarısı da serbest bırakılmıştır.
Tüm bu olumsuzluklara rağmen bence çok önemli bir gelişme olarak kayıtlara geçecektir.
Şu anda Güneydoğuda sayıları 10 bin olan bu tefecilerin devamı olarak kabul gördüğüm için sayın cumhurbaşkanı tarafından savcılara bir görev olarak görülmesini çok isterdim. Tefecilik artık birinci elden yapılmıyor. Tefecilerin aracı sinin aracısı türemiş bir ciddi kurum haline gelmiştir.
Söyle ki;
Artık ana tefeci var ve bunun görevi siyaset ve din ile uğraşmak…
Yani çok dindar görünerek AK parti siyasetçilerinin tam dizlerinin dibinde oturarak emniyet teşkilatı ve adliye ye karşı kendisine kalkan görevi sağlamak üzere maddi destekle desteklemekte ve kendisinden manevi destek almaktadır.
Sayın Cumhurbaşkanı partiye sirayet etmiş bu tefeci-siyasetçi ilişkisini bir an önce çözmek zorundadır. Bu ana tefeci bazen gerektiğinde din adamı üzerinden de maddi kaynaklarına aylık %10dan aşağı olmamak üzere faiz katmaktadır.
Bir başka kişi bu ana tedavinin taşeronudur.
Ana tefeciye teminat verir ve ondan aldığı parayı piyasaya aylık %15 gibi fahiş bir faiz katlayarak piyasaya ev, arazi, araç gibi teminatlarla sağlıyor.
İşin aslı şebekenin Ana tefeci, siyasetçi, din adamı, adliye, emniyet ve tefeci tasarımları arasında müthiş bir şebekeye dönüşmüş durumdadır.
Sevindirici o an sayıları on bini bulan bu sevişen bir kısmı bile ifadeye çağrılırken insanın içinde bir nebze umut yeşeriyor.
Bu gün sadece Batmanda bin kişi üzerinde tefeci ve tefeci taşeronu bulunmaktadır. Maalesef faiz ile para alanlar da siyasetçi ve tefeci korkusundan şikâyetçi olma bir yana şikâyet edilen tefecilere taraf olmak zorunda kalmaktadır.
FETO suçu gibi bu Tefeci ve taşeronları yargılamaya benzer bir yargılama sistemi gelmezse yakında bu tefeciler ülkeyi bölücü bir örgüt gibi ülkeyi böleceklerdir. Her vatandaş hem yüce dinin hem kanunların ve hemde toplumun ahlak öğretilerinin bizi insan yapan ilkelerimizle bu konu üzerinde çok hassas durmak zorundadır. Her namuslu vatandaş gidip bu tefecileri ve taşeronlarını cumhuriyet savcılarına ve mali suçlar birimine şikâyet etmelidir.
Bunlar da çalışma yapmazsa HSK ve CİMER e. Şikâyet etmelidir.

474 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.