Hoşgeldiniz  

İLUH’TA İZ BIRAKANLAR-10

SEDAT ERİŞ | 20 Temmuz 2020 | Köşe Yazıları


SEDAT ERİŞ
sedaterisbp@gmail.com

SON SÖZLER:2

Fahrettin ÖZDEMİR-Hıfzullah HAMİDİ- Necat NASIROĞLU-Mustafa RAMANLI

Fahrettin ÖZDEMİR-Hıfzullah HAMİDİ- Necat NASIROĞLU-Mustafa RAMANLI kalabalıklar içinde hep yalnızdılar.

Fahrettin ÖZDEMİR-Hıfzullah HAMİDİ- Necat NASIROĞLU-Mustafa RAMANLI  Kendilerinden fazla söz edilmesinden, aşırı hayranlık uyandıran methiyelerden, asla hoşnut olmadılar. Çünkü nefislerinin kendilerini azdıracağı ve Allah’ın zoruna gidecek bir davranışın kendilerini tutsak edeceği korkusunu son nefeslerine kadar yoğun olarak hissettiler. Onların Bu manevi korkunun temelinde ise hamd, şükür, övgü sadece Allah’a aittir inancı yatıyordu..

Fahrettin ÖZDEMİR-Hıfzullah HAMİDİ- Necat NASIROĞLU-Mustafa RAMANLI  kimliklerinin Düşünceli duruşlarında, bakışlarındaki sabitliği anlayamayanlar, çökmüş gibi duran omuzlarındaki yükün farkına varamazlar.Çünkü onların bu hallerini anlamak, algılamak için derin bir bakışa ihtiyaç vardır..

Bu makale dizisinde yazılanlara bu noktada bakmasını beceremeyen, benim neyi anlatmayı istediğimi çözemez, bu makaleyi kâğıda dökme muradımı ise hiç anlayamaz.

Asırlar öncesinde, Hz. Mevlana bir konuşmasında şöyle der;.

“Bir adamın birçok hüneri, makamı ve fen bilgisi sahibi olduğuna bakma. Verdiği sözde duruyor mu? Vefası var mı? Asıl ona bak. Hakla ettiği sözleşmeyi yerine getiriyorsa, insanlara verdiği sözde duruyorsa, vefalıysa onu istediğin kadar öv. Onun iyi vasıflarını bir bir say. O senin övgünden, saydığın meziyetlerden daha üstün bir kişidir”

Hazreti Ali (R.A) ise şöyle güzel bir sözü vardır.

Şöyle der Allah’ın kılıcı;

Önce insan ol, adam ol, sonra ne olursan ol.

Fahrettin ÖZDEMİR-Hıfzullah HAMİDİ- Necat NASIROĞLU-Mustafa RAMANLI  İnandıkları gibi yaşadılar, yaşadıkları gibi vefat edip bu yalan dünyadan başka bir aleme göç ettiler.Bizler bu fani ve yalan dünyada kıymetli değerleri yaşarken anlamayız, anlatmayız ama o insanları kaybettiğimizde artık iş işten çoktan geçmiştir. Biz içimizden çıkan biz olan insanları makamda, mevkide değillerse hiç hatırlamıyoruz, sonra onların fani dünyaya veda edecekleri son yolculuklarına çıktıkları musalla taşının ardında, ağlamayı marifet sayıyor, katran karası katılaşmış yüreğimizin karanlığını örtmek için ‘sizi unutmayacağız, unutturmayacağız’ gibi anlamsız sözleri mırıldanıyoruz.

Kibirden uzak durmak, makam ve mevki delisi olmadan onurlu duruş sergilemek, olduğu gibi görünmek, göründüğü gibi olmak, inançlarından ve değerlerinden taviz vermemek nasıl olur denildiğinde hatırlayacağım isimlerdi. Fahrettin ÖZDEMİR-Hıfzullah HAMİDİ- Necat NASIROĞLU-Mustafa RAMANLI

Sözün tam bu noktasında Batman Valisi Sayın Hulusi Şahin Beye BİR ÖNERİM olacak.

Fahrettin ÖZDEMİR-Hıfzullah HAMİDİ- Necat NASIROĞLU-Mustafa RAMANLI isimlerini ne kadar duydunuz, nasıl duydunuz bilmem ama bugün Batmanda hala var olan sağduyulu insanlar, anlayışlar varsa biliniz ki  bu güzel insanların yıllarca önce ektikleri düşünce tohumları sayesindedir.

Bu bağlamda 4 güzel insanın isimlerini yaşatacak ve gelecek nesillere aktarılacak projeler hayata geçirilmelidir. Zira Fahrettin ÖZDEMİR-Hıfzullah HAMİDİ- Necat NASIROĞLU-Mustafa RAMANLI sadece kendi ailelerinin, aşiretlerinin, sevenlerinin insanları değil Batmana mal olmuş kimliklerdir. Bu konuda yapacağınız bir girişim yıllar sonra Batmanın sosyal, toplumsal yaşamını ve tarihini araştıracak nesillere büyük bir kaynak olacaktır. Çünkü Fahrettin ÖZDEMİR-Hıfzullah HAMİDİ- Necat NASIROĞLU-Mustafa RAMANLI isimleri İLUHLA adıyla simgeleşmiş değerleridir.

Şimdi yazı dizimin sonuna yaklaştım.

İçimde bir hüzün ama aynı zamanda bir gönül rahatlığı var zira Fahrettin ÖZDEMİR-Hıfzullah HAMİDİ- Necat NASIROĞLU-Mustafa RAMANLI isimlerinin hatıralarını bu kadar sır misali saklamamın ağırlığını üstümden atmış bir nebzede olsa bu 4 güzel insana karşı bir vefa görevimi yapmışlığın rahatlığını yaşıyorum.

Evet,  Babam ve onun dört güzel dostu şimdi o alemde inşallah beraberdirler.

Buna inanıyorum çünkü ilahi bir kural vardır;

O ALEMDE KİŞİ SEVDİĞİYLE BERABERDİR.

Babamı ellerimle mezara indirirken gözyaşlarıyla bir söz dökülmüştü ağzımdan. VUSLATA KADAR ELVEDA

Fahrettin ÖZDEMİR-Hıfzullah HAMİDİ- Necat NASIROĞLU-Mustafa RAMANLI amcalarımın ardından kaleme aldığım bu yazı dizisini aynı cümleyle bitireyim;

VUSLATA KADAR ELVEDA.

BİTTİ

222 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.