Hoşgeldiniz  

İLUH’TA İZ BIRAKANLAR-10

SEDAT ERİŞ | 19 Temmuz 2020 | Köşe Yazıları


SEDAT ERİŞ
sedaterisbp@gmail.com

SON SÖZLER: 1

Fahrettin ÖZDEMİR-Hıfzullah HAMİDİ- Necat NASIROĞLU-Mustafa RAMANLI

İluhta iz bırakanlar makaleler dizisinin son iki günü.

Öncelikle şunu belirtmeden geçemeyeceğim;

Çocukluk yıllarımdan beri hatıralarıyla zihnimde yer et­miş, ruhumda ve gönül dünyamda iz bırakmış kişileri ve on­ların anılarını bu çalışmada  anlatmaya çalıştım.

Dolayısıyla İLUHTA İZ BIRAKANLAR yazı dizisini  bir nevi hatıra-portre denemesi olarak görebileceğiniz gibi, aynı zamanda okuduğunuz makaleler benim “ömrümün aynası” diyebileceğim bir  etüt çalışmadır.

Fahrettin ÖZDEMİR-Hıfzullah HAMİDİ- Necat NASIROĞLU-Mustafa RAMANLI  ile ilgili görüş,düşünce ve anılarımı okuyan çocukları, kardeşleri, yakınları hatta torunları olursa, benim bu dört güzel insanla olan zihin ve gönül bağım konusunda bir şaşkınlık yaşayacaklarını sanıyorum.

Zira ben bu satırları okurlarla paylaşana kadar Fahrettin ÖZDEMİR-Hıfzullah HAMİDİ- Necat NASIROĞLU-Mustafa RAMANLI  isimlerinin anılarını kutsal bir sır gibi saklamaya çalıştım ve onların çocuklarına, kardeşlerine, yakınlarına  Baba dostlarımın emanet hatıralarından hiç söz etmedim.

Bu yazı dizisinde anlatmaya çalıştığım Fahrettin ÖZDEMİR-Hıfzullah HAMİDİ- Necat NASIROĞLU-Mustafa RAMANLI  ile ilgili Babamın vefatına kadarki tüm zaman dilimlerinde onlarla olan anılarımı  paylaşırken merhum babamın onlarla alakalı anlattığı onlarca hatırayıda bu yazı dizisinde dile getirmedim.

Çünkü eğer merhum babamın Fahrettin ÖZDEMİR-Hıfzullah HAMİDİ- Necat NASIROĞLU-Mustafa RAMANLI ile ilgili anlattıklarını da kaleme alsaydım 4 ciltlik bir  kitap  meydana gelirdi ki şu küçük gazete köşelerine bu 4 cilt kalınlığındaki kitap sayfalarını sığdırmak mümkün olmazdı.

Evet ben Fahrettin ÖZDEMİR-Hıfzullah HAMİDİ- Necat NASIROĞLU-Mustafa RAMANLI  isimlerinden sadece Mustafa Ramanlı hariç diğer üç ismin çocuklarıyla yakınlarıyla, kişisel bir hukuk, dostluk, arkadaşlık, tanışma yaşamıştım.

Batman toplumu hep bu dört güzel insanın akrabalarıyla dostluk, arkadaşlık ilişkimi  bildi. Bu durum sadece zahiri bir görüntüden başka bir şey değildi.

Onların evlatlarından ,yakınlarından belkide bir kısmı Baba dostluğumu duymuştu ama bu kadar ince ayrıntıyı bildiklerini sanmıyorum.

Evet, Fahrettin ÖZDEMİR-Hıfzullah HAMİDİ- Necat NASIROĞLU-Mustafa RAMANLI  gibi  topluma mal olmuş insanları, anlamak, anlatmak çok ağır bir yük ve sorumluluğu olan bir vebaldir.

Bu nedenle İLUHTA İZ BIRAKANLAR  yazı dizisini kaleme dökerken kullandığım tüm cümlelerdeki her sözcüğü yazarken üç noktada duyarlı ve dikkatli olmaya çalıştım.

Birincisi makaleme konu olan  Fahrettin ÖZDEMİR-Hıfzullah HAMİDİ- Necat NASIROĞLU-Mustafa RAMANLI isimlerini anlatırken  ifrat ve tefritten kaçarak Cenabı Allah’a sığındım;

İkinci husus güzel ve etkileyici bir yazı döşeyerek egomu tatmin batağına sokmaktan ve riya çukuruna düşmekten yine Rabbıma sığındım.

Üçüncüsü ise Sayın İ Fahrettin ÖZDEMİR-Hıfzullah HAMİDİ- Necat NASIROĞLU-Mustafa RAMANLI isimlerini bir makalede konu olarak işlerken Batmanda yaşamış ve fani dünyaya göç etmiş diğer güzel insanların ruhaniyetini incitmekten Hakka sığındım.

Yalakalığın marifet sayıldığı, yapmacılığın yaygınlaştığı, yalanla hakikat sınırların iç içe geçtiği, nokta kadar menfaat için virgül kadar eğilme anlayışının itibar gördüğü, bu yıllarda İLUHTA İZ BIRAKANLAR yazı dizisini sizlere aktarmaya çalışırken çıplak duygu ve düşüncelerimi anlatmakta çok zorlandığımıda belirteyim.

Fahrettin ÖZDEMİR-Hıfzullah HAMİDİ- Necat NASIROĞLU-Mustafa RAMANLI  isimlerinin sevenleride vardı sevmeyenleride.

Ben onları sevmeyen, çekemeyenlerin aslında bu dört güzel insanı yeterince tanımadığını, tanıyamadığını sanıyorum.

Fahrettin ÖZDEMİR-Hıfzullah HAMİDİ- Necat NASIROĞLU-Mustafa RAMANLI  Onlar hiç şüphesiz ki bir beşerdiler. Güzel insanlarda Her Beşer gibi mutlaka şaşar. Onlar da hata yapar, dönem dönem yanlış duygulara, düşüncelere saplanabilirler.

Ama onlar Bu şaşmayı fark ettiklerinde derin bir hüzün, acı içlerini kor gibi yakar ve gözyaşlarını içlerine akıtırken yürekleri yangın yerine döner. Onlar iç dünyalarında derin sarsılmalar yaşarken bedenleri kuru bir yaprak misali titrer.

Nerden biliyorsun derseniz eğer bu anlarda onlarda gözlemlediğim ve bunu ise mezara kadar taşıyacağım anılarından biliyorum.

Devam Edecek….

175 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.