Hoşgeldiniz  

İLUH’TA İZ BIRAKANLAR-3

SEDAT ERİŞ | 16 Haziran 2020 | Köşe Yazıları


SEDAT ERİŞ
sedaterisbp@gmail.com

Hayatı tanımlamak, yaşam süreçlerini en doğru, en kısa, en basit anlamda yorumlamak için yol nedir diye bir soru sorsam birçok insanın bu soruya ne cevap vereceğini bilmiyorum ama benim bu konuda tek cevabım ve metodum şudur;

İnsanları tanımak.

İnsanları tanımak, anlamak çok zordur. Bazen en yakınımızdaki insanları bile anlamakta çok zorlanırız.

İnsanları anlamak, tanımak zordur ama ondan daha zoru ise tanıdığınız insanları anlatmak ve onların kişilik özelliklerini yazmaktır.

Mademki yalan, fani ve sahte bir dünyada yaşayıp bir süre sonra bu gezegenden ayrılacağız o zaman bizi değişik yönleriyle etkileyen insanları bir yere not etmek beklide yapacağımız en doğru harekettir.

Hepimizin hayatında bazı özel insanlar vardır ve bir şekilde hayatımıza girmiş, iz bırakmıştır;

Güçlü kişiliklerin ilk kez karşılaştığı insanlara bile güven duygusu vermesinin altındaki neden sizce nedir? Neden bazı insanlar, hiç tanımadıkları bir çevreye girdiklerinde bile herkesin dikkatini çekerler?

Bu insanların kendilerine has, “özgül ağırlıkları” nereden kaynaklanır?

Bizler, ilk kez gördüğümüz insanlar hakkında karar verirken, onların kişilik olarak ne kadar güçlü olduklarına ve bu gücü nasıl kullanacaklarına (niyetlerine); ikinci olarak da bu insanlarda farklı olan yönlere bakarız.

Bu iki boyut, bizim insanlar hakkındaki yargımızı belirler.

Evet, farklı ve özel olan insanlar bizi etkiler.

Bir insanın bilgi ve deneyim sonucu çektiği acılarla, çilelerle, insanlara yaptıkları hizmetlerle elde etmiş olduğu beceri, bizde saygı uyandırır.

Fahrettin ÖZDEMİR-Hıfzullah HAMİDİ-Necat NASIROĞLU-Mustafa RAMANLI Sahip oldukları gücü, emek vererek, uzun yıllar çalışarak elde etmişlerdir. Ama aynı zamanda, biz bu insanların sahip oldukları bu gücü nasıl kullandıklarına baktığımızda çok ilginç verilerle karşılaşırız.

İnsanın gücü ve niyetinin yanı sıra, o insanın ne kadar cana yakın, içten bir insan olduğu da önemlidir.  Bir insan karşısındakini ne kadar anlıyor (empati), ona ne kadar içten davranıyorsa, o insan o kadar sıcak bir insan olarak değerlendirilir.

Bir insanın cana yakın bir insan olması, ilişkiyi yumuşatır ve rahatlatır. İnsan cana yakın bir insanla kolay iletişim kurar, ondan gelecek eleştirilere daha açık olur. Hem güçlü hem de sıcak olmak, insanlar üzerinde sihirli bir etki yaratır.

Bir insanın gücü ve içtenliği, onun mesajının kabul edilebilirliğini artırır.

Fahrettin ÖZDEMİR-Hıfzullah HAMİDİ- Necat NASIROĞLU-Mustafa RAMANLI Kusursuz görünmeye çalışmadan, olduğu gibi davranabilen ender kişiliklerdi.

Onlar, Kendi içlerinde yetkinlik ve içtenlik dengesini iyi tutturmuş insanlardı ve kendilerinden emin ama kibirsiz görünürlerdi.

Fahrettin ÖZDEMİR-Hıfzullah HAMİDİ- Necat NASIROĞLU-Mustafa RAMANLI Kendilerini olduğundan farklı göstermeye çalışmadılar.

Aslında İnsanın bütün benliğiyle kendini ortaya koyması, hem kolay hem de zordur.

Kolaydır; çünkü en basit şey aslında insanın kendisi olması, açık yürekli, dürüst, iyi niyetli ilişkiler kurmasıdır.

Ama aynı zamanda zordur; çünkü insanın kendisi olması, özgüven, olgunluk ve öz disiplin gerektirir.

Çünkü Sözünü dinletmek,  etkili olmak ve liderlik etmek isteyen herkesin,  “içtenlik-yetkinlik” dengesini oluşturması ve bunu doğru bir şekilde yansıtması gerekir.

Günümüzde hızlı kentleşme, artan teknolojik gereksinmeler gibi benzeri birçok faktör kentleri olumsuz yönde etkilemektedir.

Bu etkilenmeden kent kimliği, kent belleği, tarihi ve kültürel değerleri de payına düşeni almaktadır.

Oysa tarihi ve kültürel envanterler ulusal kent kimliğinin oluşturan en önemli bileşenler arasındadır.

Bir kenti diğer kentlerden ayrı hatta özel kılan özellikler çoğu zaman bu şehirde yaşamış önemli kişiliklerin varlığından oluşmaktadır.

Fakat günümüzde kentler o coğrafyada yaşayan önemli değerlerini kaybederek gittikçe birbirine benzeyen sıradanlaşmış hayatları ortaya çıkarmaktadır.

Çevremizde bizim için ‘güzel ve özel insan’ diyebileceğimiz kaç kişi var hiç sayabildik mi?

Eminim elimizin parmakları kadar bile yoklar.

Çünkü onlar tıpkı nesilleri tükenen bir orkide kadar değerli ve nadideler.

‘Öyle kişiler vardır ki; Duruşları, tavırları, düşünceleri, hayata bakış açıları, olaylara karşı hiç bozmadıkları nezaket ve sabırları,  konuşurken ses tonlarında bulunan ahenk ve yumuşaklığı ile hayran kalmamak elde değildir.

Onlar gibi olabilmek için ne kadar taklit yeteneğimizi kullanırsak kullanalım, benzemek bir yana dursun, tam aksi komik duruma düşeriz.

Her kıyafet ait olduğu bedende güzel durur.

Etrafımızda bulunan bu gibi kişilerin her zaman düşüncesine saygı duymuş, edinmiş olduğu tecrübelerden yararlanabilmek için, bulunduğumuz durum konusunda görüş ve düşüncelerine başvurmuşuzdur. Bu gibi kişiler, bizlere göre görmüş geçirmiş insanlardır.

Zaman onlardan birçok şeyi götürdüğü halde, pek çok da meziyet katmayı ihmal etmemiştir. Tabiri caiz ise, bir almış, bin katmıştır.

Olaylara karşı, nasıl davranılması gerektiğini, insanlara sevgi ile kırmadan, incitmeden nasıl yaklaşılması gerektiğini onlardan gözlemler ve uygulamaya çalışırız.

Evet! Aslında o kadar sabırlı da olamayız.

Bizler hayatın içinde henüz emeklerken, onlar çoktan yolu koşarak geçmişler, bitişe yaklaşmışlardır.

Yaşadıkları hayat yolu boyunca, henüz bizim bilmediğimiz birçok şeyi yaşamış, görmüş ve tecrübelenmişlerdir.

Yaşadıkları her anı, onlara birer değer katmış, hayatın içinde sabrı, sevgiyi, emeğin değerini en önemlisi de zamanın ne kadar değerli olduğunu öğrenmişlerdir.

Bu yüzden çevrelerinde olan bitene karşı sevecen ve tevazu içinde yaklaşırlar.

Bilir ki; ömürlerinin son deminde hiç kimseyi üzmeye ve kırmaya değmez.

Geçtikleri yol boyu çekilen acılar, yaşanan üzüntü ve sıkıntılar, hayatın gerçek anlamını öğrenmelerine vesile olmuştur.

Para ve mal hırslarını onlar çoktan aşmış, nefes aldıkları sürece sevginin ve huzurun ne kadar önemli olduğunun farkına varmışlardır.

Bu kişiler; tabiri caiz ise hayatın en dibine vurup, bütün güçleri ile umudun gücüne sığınarak hızla yukarıya tırmanmış, ya da tırmanmaya çalışan çok özel kişilerdir.

Eğer sizin de etrafınızda böyle kişiler yer alıyorsa mutlaka deneyim ve tecrübelerinden faydalanmanız, yolunuza rehber olmalarını sağlamalısınız.

Size katacak ne çok değerleri olduklarını tahmin bile demezsiniz’.

Devam Edecek…

148 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.