Hoşgeldiniz  

İLUHTA İZ BIRAKANLAR-7

SEDAT ERİŞ | 29 Haziran 2020 | Köşe Yazıları


SEDAT ERİŞ
sedaterisbp@gmail.com

Şeyh Hıfzullah HAMİDİ

Dünden Devam….

Batmana döndüğümde hava kararmak üzereydi. Şeyh Hıfzullah Hamidi amcaya yaşadığım bu olayı söyleyip söylememek arasında gidip geliyordum. Çünkü kendisini üzmek istemiyordum ama diğer bir yandan o zavallı müdürün bu tavrını söylemesem ona karşı bir haksızlık olacağını düşünüyordum.

Ani bir kararla Hıfzullah Hamidi amcanın oturduğu eve yöneldim. İçeri girdiğimde oda tıklım tıklım doluydu. Şeyh benim kıpkırmızı olmuş halimi anlamıştı. Karşısına oturttu. Hayırdır evladım dedi.

–Boğazım tıkanmış, boğuk bir sesle olanı biteni her şeyi anlattım.

Şeyh amcanın o sevimli, güleç yüzü birdenbire gerildi. Avurtları oynamaya başladı. Hışımla sağında ve solunda oturan çocuklarına baktı. Sağında O gün İlk Kez gördüğüm ATAULLAH sol tarafında sağ tarafta ise Muhittin Hamidi oturuyordu.

Şeyh Hıfzullah Hamidi Amcanın sesi odada yankılandı.

-Bulun bu terbiyesizi.

Mesai bitmişti. Evinin telefonu arandı ama santral telefonu bağlamıyordu.

Şeyh Hıfzullah Hamidi Amca bana dönerek;

–Merak etme oğlum. O terbiyesiz o evrakı verecek, merak etme sen şimdi git yarın benden haber bekle.

Vefa, dostluk, mazluma yardım böyle edilir duygusuyla yanından ayrıldım. Eminim sadece baba dostu olarak ben değil kim olursa olsun şeyh Hıfzullah Hamidi yine aynı tavrı sergilerdi.

Ertesi sabah şeyh Hıfzullah Hamidi amca bana biriyle –Siirt’e gitsin İşi olacak haberini gönderdi.

Hemen Siirt’e hareket ettim. Milli Eğitim Müdürünün odasının önüne gelince aklıma—–Ya bu terbiyesiz daha çok hakaret ederse ne yapacağım sorusu çakıldı kaldı.

Kapı açılınca o saygısız bürokrat kapıya kadar geldi ve —kardeşim ben senin yüzüne ne zaman evrak fırlattım. Ben böyle bir insan değilim diye laflar geveleyip durdu.

Koskoca adam yalan atıyordu. Başımı önüme eğdim. Onun gibi kişiliksiz biriyle tartışmanın ne anlamı nede manası vardı. Buyur otur bir çay iç sözüne karşı içimden gülmek geçti. Belli ki fena bir fırça yemiş o kendini beğenen kibir duvarları yerle bir olmuştu. Evrakımı masanın üstünden bana verdi ve — başka ne işin olursa bana gel, Şeyh Beye selamlarımı iletirsen sevinirim, Beni müdür yardımcılarım yanılttı gibi laflar söyleyerek adeta günah çıkardı.

Odasından çıktım. Binadan çıktığımda aklıma güzel bir söz takıldı

HER FİRAVUNUN BİR MUSA’ SI VAR.

Otobüslerin kalktığı yere doğru ilerlerken birden gözüme Siirt İl Binası ilişti. Başkan içerde oturuyordu.

İçeri girdim. Bana bakan Başkan– yinemi bu adam geldi diye aklından geçirirken

–Dün size gelmiş uğradığım haksızlığı anlatmış sizde bürokratlara sözüm geçmiyor demiştin. Batmandan ŞEYH Hıfzullah Hamidi GİBİ BABAYİĞİTLER SENİN SÖZ GEÇİREMEDİĞİN MÜDÜRLERE HADDİNİ BİLDİRDİ. Sana sadece bunu söylemek için geldim dedim. Sert, özgüvenli duruşumdan tırsan o dönemin silik İL başkanı tek kelime bile söylememişti.

Oradan Çıktım  Batmana döndüm. Otobüsten iner inmezde Şeyh Hıfzullah Hamidi amcaya teşekküre gittim. O babacan ve sevimli yüzüyle beni dinlerken sadece gülümsüyordu.

Devam Edecek….

147 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.