Hoşgeldiniz  

İLUH’TA İZ BIRAKANLAR-7

SEDAT ERİŞ | 01 Temmuz 2020 | Köşe Yazıları


SEDAT ERİŞ
sedaterisbp@gmail.com

Şeyh Hıfzullah HAMİDİ

Arkadaşımda şaşırmıştı. Benim Şeyh Hıfzullah Hamidi amcayı tanımama hayret etmişti. Şeyh Hıfzullah Hamidi amca bana dönerek —sen bu seçimi nasıl görüyorsun sorusunu yöneltti.

Bir dönem merhum Özal’ın ekibiyle çalışmış, toplum bilim konusundaki yeteneğimi bilen bu çelik çember nefislerine tutsak olup beni siyaseten önümü kesmişlerdi.

Bu nedenle ben hobi olarak gittiğim her sosyal çevrede siyasi nabzı incelerdim. Batmanda da öyle oldu. Bekar olduğum için tüm boş vakitlerde çayhanelerde, lokantalarda, bilumum esnafların içinde olmaya onların görüş ve düşüncelerini izlemeye çalışırdım

–Şeyhim beni mazur görün ama umduğunuz oyu alamayacaksınız. Sizin etrafınızdaki bu rüzgar sahte dedim.

Odada buz gibi bir hava esti. Şeyh Hıfzullah Hamidi amcanın samimiyetine karşılık bende dürüst olmuş, acı ama çıplak görüşlerimi söylemekten çekinmemiştim.

Şeyh Hıfzullah Hamidi amcanın yüzü bulutlandı. Belli ki, benim söylemimden çok etkilenmişti. Zira o güne kadar yalaka tipler şeyh amcayı doğru bilgilendirmemişti.

Şeyh amca gözlerini bana dikerek son derece dikkatli gözlerle süzerek

—Niçin bunu söylüyorsun tarzında bir soru yöneltti.

Cevabım şöyleydi.

–Siz aile olarak değil parti ve bürokratlarının hatalarından dolayı istediğiniz oyu alamayacaksınız. Birde Refah Partisi sizin aleyhinizde çok çalışıyor.

Benim bu son sözlerim üzerine Şeyh Hıfzullah Hamidi amca gözleriyle oğullarını ve odada sonra enişteleri olduğunu duyduğum birini süzmeye başladı.

Sonradan samimi olacağım Ataullah Hamidi Bana dönerek

-HOCA SEN YANILACAKSIN VARMISIN İDDAYA. Biz beklediğimizden fazla oy alacağız.

Bir belediye başkanıyla hele o yıllarda adı ve namı yayılmış bir isimle iddiaya girmek konusunda sesiz kaldım. Ataullah Hamidi sözüne devam etti –Eğer biz senin dediğin rakamın altında oy alırsak ben sana bir takım elbise alacağım yoksa ben senden bir şey istemiyorum.

Bu diyalogdan rahatsı olan arkadaşım bana dönerek hadi –kalkalım dedi.

Şeyh Hıfzullah Hamidi amcanın elini öpüp dışarı çıktım. Hamidi ailesinin yakını olan arkadaşım –Hiç iyi yapmadın keşke bu sözleri söylemeseydin diye diye başımın etini yedi ama ben dürüst ve samimi bir baba dostuna karşı doğru bir bilgi verdiğim için rahattım.

Ertesi sabah büromda otururken Siirt Milli Eğitiminden 2 müfettiş iş yerimi basmış, sudan bahanelerle kapatma raporu tutuyordular. Çok kötü bir durumla karşı karşıya kalmıştım. Kul sıkışmayınca Hızır yardıma gelmez diye bir söz vardır.

Tam umutsuzluğun girdabındayken büromun önüne iki taksi geldi. İçinden bir gece önce gördüğüm Kudbettin HAMİDİ ve adamları inmişti. Benim yüzümdeki o hali gören Kudbettin Ağabey –Hayırdır Hocam dedi. Kısık bir sesle  –Büromu kapatmaya gelmişler deyince Kudbettin HAMİDİ sert bir ses tonuyla müfettişlere dönerek –Ne istiyorsunuz, Bu adama yapılan haksızlık HAMİDİ ailesine yapılır. Yırtın bu tutanakları. Ne siz buraya geldiniz ne bu raporu, tuttunuz .

Kapıdaki silahlı adamlardan ödleri kopan rüşvet yemiş bu iki müfettişte ne renk kaldı ne beniz. Süklüm püklüm çantalarını toplayıp bürodan çıkarken Kudbettin Ağabey-Hocam bu akşam seni evime alacağım dedi ve Çıktı gitti.

Kudbettin Ağabeyle başlayan bu sıcak dostluk daha sonra Muhittin Ağabeyle devam edip gitti. Hamidi ailesiin yakın bir dostu olarak yıllar yılı kovaladı.

Ne kadar zaman sonra İzmir’e test Uzmanlarını Batmana getirmek için uzun bir süre kalmaya gitmiştim.

Evimizin telefonu çaldı. Batmandaki yardımcım arıyordu. Havadan sudan konuşmadan sonra– Şeyh Hıfzullah Hamidi VEFAT ETTİ deyince gayrı ihtiyari ağzımdan — Ne diyorsun haykırışı çıktı.

Bağırma sesime gelen merhum babam endişeli bir gözle bana bakıyordu.

Telefonu kapatınca –Ne oldu deyince – Şeyh Hıfzullah Hamidi amcayı KAYBETTİK sözleri ağzımdan döküldü.  O anda Babamın sarsıldığını yüzünün sapsarı olduğunu gördüm.

Kendisini koltuğa oturtup kolonya verdim. Çok etkilenmişti

HEY KOCA ŞEYH sözleri hala kulağımda çınlar.

O gün bugün ben HAMDİ ailesinin yaşayan büyükten küçüğüne kadar her mensubunu Şeyh Hıfzullah Hamidi amcanın bir emaneti, hatırası olarak gördüm ve kabul ettim.

348 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.