Hoşgeldiniz  

İSLAM VE SOSYALİZM EKONOMİK SİSTEM AYNI ŞEY Mİ?

Muharrem BİTEN | 10 Nisan 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Bugün yüzyıldır bir kaç kez değiştirilen ve her seferinde hüsranla sonuçlanan vergi sistemimiz üzerinde duralım.  Cumhuriyetin ilk yılları komünal sistemi de içinde barındıran devletçiliğin ana kaynak haline getirildiği çok ciddi yatırımlar yapıldı. Bunların çoğunu Ruslara barter usulü fabrikalara geçiş yaptı. Fransa ve İngiltere ‘nin kalkınma hamlesi de takip edilerek ülkeye bir devrim yaşatıldı.  Bu çok başarılı oldu.

Çünkü ülkede hiç yatırım yoktu ve devlet bunu yapmak zorundaydı. Bu arada boş da durmadı kendi işadamını yarattı. Koç ve Sabancı aileleri gibi serbest teşebbüs te bulunan işadamlarının da önünü açtı.  Çok doğru hamleler yapılmaya başlanmıştı.  1960 ‘tan sonra devlet o kadar sızdırıldı ki obez oldu. Devlet memuru obez oldu.

Halk için devlet yerine, Devlet için halk fikri hâkim oldu ve Osmanlıdaki bürokrasi maalesef Ankara’ya da sirayet etti. Bu da her zaman halka iyi hayat şartları sunma yerine halkı soyan, her şeyi vergi ile alan bir mekanizmaya dönüştü. Bence artık bu halk verebilecek tüm vergi sistemleri ile denendi. Her seferinde de vergi miktarı artırıldı ama üretirken neye ihtiyacı olduğu konusunda devlet yardımcı olmadığı gibi açığını da sürekli vergi ile yük yükledi.

BİR yeni çalışma alanına ihtiyaç var. Birinin elinden bir şey alabilmek için öncelikle o şeyin var olması gerekir. Bu gidişle halkın vergi için verebileceği bir şey kalmayacaktı ve bu da vergi hırsızlığı ile giderildi. Yıllardır üzerinde kafa yorduğum İslam vergi sistemini hayata geçirebilirsek hem üreten hem de kurumsal devlet karlı çıkacaktır.

Nasıl mı?

Şöyle ki; Mala dayalı vergi sistemini getirmek lazım.

Üretim ve üretim sonrası yatırım dengesine bakarak vergi sistemini kurabilmeliyiz. Yatırım yapan kişinin yatırım amacına göre vergi sistemi olmalıdır. Yatırım değerini hesaplarken, verginin harcama kalemlerinin denetim ve kontrolünü de özdenetim / öz harcama sistemini kontrol edilmesi gerekir. Hür teşebbüs mutlaka olmalı ve çokça desteklenmelidir. Fakat geri kalan kalemlerde devlet halk ortaklığı ile belki üretim deki materyalin halk ortağının STK kurdurarak ortak girişim sağlanmalıdır.

Ayrıca bunu üretim ve tüketim kooperatifleri ile de ortaklık yapılabilir. Bunun özü sosyalizm ekonomik sistemine benzeyebilir. İslam dediğimiz din de sosyal adalet sosyal yapı kurma konusunda sosyalizmden farklı düşünmemektedir. Kırmızı kominizim ile yeşil İslam’ın birleştiği ortak nokta sosyalist ekonomik politikadır.

Hem sosyalistlerin İslam’dan nefreti hemde İslamcıların sosyalistlere nefretini sağlayan kapitalizmdir. kapitalist dünya görüşü sosyalizm ve İslam’dan o kadar çok korktu ki bunları birbirine düşman kılmak için çok büyük efor sarf etti. Tam 100 yıldır da başardı.

İslam ve sosyal dünya çok acil bir şekilde barışırsa ve ortak bir ekonomik sistem ile vergi sistemini masaya yatırırsa ortak çok noktaya kavuşacaklardır.  Kuran ı kerimin İNFAK EDİN ile sosyalizm in Mülkiyet hakkına her sosyalist ile her Müslümanın biraz kafa yorması gerekir.

o zaman bu iki sisteminin kapitalist sistem tarafından nasıl kaldırıldığına daha çok şahit olacaklardır.

282 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.