Hoşgeldiniz  

İŞLER KARIŞINCA

Muharrem BİTEN | 29 Kasım 2020 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Çok önceleri de söylenirdi, işler karışmaya görsün ,herkes bir başka kafa yaşar.  Sanki onunmuş gibi davranır hatta sahiplenir. Kimsenin bir başkasına ait olan bir şeyi kendi zimmetine geçirmenin zor hatta imkansız olacağını düşünmeden düşüncesizce hareket eder . Kimyaya aykırıdır , sana ait olmayan bir şeyden nemalanman doğru değildir .

Baştan söyleyelim isterseniz , sonunda hem rezil olmak var olacağını bilen biri böyle akılsız bir girişimde bulunur mu?  Kimseden medet ummayacağız evet doğru ama biz insanız ve yeryüzünde birbirimize ihtiyaç duyacağınız tüm yüzlerce vak’a vardır ,olacaktır da… Zararın neresinden dönersek kardır cümlesi akıllı insanların işidir . Zarara zararla cevap vermek doğru bir davranış değildir . Yardıma koştuğun insanları iyi secmelisiniz .

Yardım ettikten sonra da şikayet etme hakkına sahip değiliz . Ama sonuç sebep ilişkisi ile birilerinin işine geliyordu diye de çapulculuk gibi ağlanacak davranışlardan kaçınmak lazım. Kısmetini bir başkasının kanı ve teri üzerinde arama hatası da hataların en büyüğüdür . Bu hatadan çok ihanet olarak da algılanır . Çocuklarıma helal olmayan bir ekmek getirmek suretiyle adım sürekli ihanet eden bir birey olma gibi bir zaaf oluşturacaksa ve bu zelil durumla yaşamaktansa ölmek daha evladir . Ölmek de beis değildir .o leke hatırladıkça çocuklarının önünü de kapatarak onları. Rahmet yerine lanet okumalarına sebep olacaktır .

National geografik belgesellerinde bir yavruya saldıran kurt ve çakal sürüsünden bahis ile o sahneyi göz önüne getirmek gerekir . İlerde bize bu bir kalite olacağını bile bile işleri karışan insanlardan bu şekilde nemalanların sonu çok kısa sürmüştür.  Tefeciler bu ortamlarda tam da nemalanacak virüs grubudur . Bunların hiçbirinin sonunun hayırla yad edildiği görülmemiştir . Kaybeden onlardır . Asla ama asla başarıya ulaşanı görmüş değilim . Kısa zamanda kazandım zanneder ama ALLAH bu tür kişilere iflah olmaz  bir hastalık nasip etmiştir . Bir durum karşısında ihanet de bu kadar tehlikelidir . Hatta tefecilik ile ihanet arasında bir ikilem kurgulamak zor olsa gerek. Tefeciliğin belki pardon deme şansı vardir . Çünkü tefeci ile savaş emreden Kur’an aynı ayette şayet anaparalarını kabul ederlerse ,üzerindeki savaşı durdurun der. Ama ihanet eden biri için böyle bir durum yok ve ihanet edenlere lanet eder. En azından ben böyle biliyorum . İhanet eden biri için sadece kendisi değil , gelecek nesillerini de güvensiz hale getirir . Bu peşinen yaşamsal kaynağını kesiyor demektir .

Herkesin kişiliğini tarif eden bir ak süt sorumluluğu vardır . İnsanlar bu saygınlığı kendi iç dünyasında şekillendirir .

İhanet etmeyi bilmeyen birinden de ihanet beklemek de yanlıştır . Kimseyi peşin hükümlü ihanet ile suçlamamak gerektiğine inanırım . İşler bozulunca birbirine destek olan dostluklara çok saygı duymak lazım enteresan olan bu kişiler çok kıymetlidir ve nadir bulunurlar . İncitmemek de gerekir.

87 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.