Hoşgeldiniz  

“İŞSİZLİK KRİZİ KAPIDA”

admin | 08 Aralık 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Aylık yapılan Tekstil Sanayi İş Adamları Derneği  (TEKSİAD) Yönetim Kurulu toplantısında tekstil sektörünün durumu ele alındı.

Sektörün ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğu ve önlem alınmaması durumunda işletmelerin kapanma riski ile karşı karşıya olduğu vurgulandı.

“SEKTÖR BÜYÜK BİR SIKINTI İÇİNDE”

Aylık toplantı ile ilgili basın açıklaması yapan TEKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Öztürk açıklamasında “Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi, ülkemizde dövizin dengesiz yükselişi, müşterilerin siparişlerini iptal etmesi ve olan siparişlerinde fırsatçılık yapılarak düşük fiyatlarla üreticilere dayatılması sektörümüzü çok ciddi bir sıkıntıya düşürmüştür. Çoğu firma kredi taksitlerini ödeyemiyor. Üretim ve imalat yapan firmalar makina taksitlerini, elektrik ve doğalgaz faturalarını, kira ödemeleri gibi giderlerini karşılayamıyor. Tüm bu sorunlardan dolayı birçok firma işine ara vermek zorunda kalmıştır” dedi.

“ERTELENEBİLİR FAİZSİZ KREDİ VEYA HİBE DESTEĞİ SAĞLANMALI”

Sektörün beklentilerinin olduğunu belirten Öztürk “Şehrimizin yarısına iş kapısı olan sektöre hiçbir şart aranmadan kapasite ve istihdamı baz alınarak bir limit açılmalı, can simidi olabilecek ertelenebilir faizsiz kredi veya hibe desteği sağlanmalıdır. Kredi taksitlerinin mutlak suretle pandemi bitene kadar şirketlerin siciline işlenmeden faizsiz ertelenmesi hayati önem taşımaktadır. Aksi takdirde sürecin sonunda çoğu işletme kapanmayla riskiyle karşı karşıya. İşsizliğin yoğun olduğu ilimizde, önlemlerin alınmaması durumunda işsizliğin çok daha yüksek rakamlara çıkacağı aşikardır. Sanayi odası, siyasiler ve yetkililerimizin bu sürecin takipçisi olmasını umuyor ve bekliyoruz” dedi.

“ACİLEN SOMUT ÖNLEMLERİN ALINMASI LAZIM”

Açıklamanın devamında konuşan Öztürk “Kısa çalışma ödeneği almayıp devlete yük olmadan üretimlerine devam eden işletmelerin işlerine devam edebilmesi için mutlak suretle devletin sahip çıkması gerekmektedir. Bankaların kredi borçlarını ertelemesi bankaların sadece iyi gün dostu olmadıklarını göstermeleri gerekmektedir. Faizsiz ertelenebilir kredi desteği sağlanmalıdır. Elektrik, doğalgaz vb. giderlerin ertelenmesi sağlanmalıdır. Vergi ve SSK ödemeleri ertelenmelidir. Aksi takdirde tekstil sektörünün sıkıntılarını görmezden gelmek kalıcı ve ciddi boyutlu işsizliğe neden olacak” dedi.

212 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.