Hoşgeldiniz  

İSTİHDAMA YÖNELİK BİR ÇALIŞMA YOK…

Halit BEYTÜT | 24 Ekim 2021 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

İlimizde işsizlik sayısı her gecen gün bir önceki günü aratıp gençlerimiz üzülerek ifade etmek gerekirse kahve köselerinde ömür tüketip karamsarlıklara kalınırlarken ilimiz sözde is insanlarımızın konuya ilişkin bir caba içine gitme gibi bit teşebbüslerinin de olmaması don derece düşündürücüdür.

Kendilerine iş insanı lakabını layık görenlerin neden istihdam adına bir çalışma yapma gereğini duymamaları gerçekten merak konusudur.

Binlerce işsizimiz hayal kırıklığı içinde bocalayıp dururken is insanlarımızın bunu görmezlikten gelmesi istihdam yaratacak bir girişimde bulunmamaları bu ile yaptıkları en büyük vefasızlık örneğidir.

Pandemi ile adeta sürklase olan ve is bulamamanın verdiği karamsarlıklarla mücadele eden insanlarımızın düştükleri çaresizlik vicdanları sızlatmaya başlamıştır.

Batmanda birçok iş adamımız var bir araya gelip istihdam yaratmayı hiç mi düşünmezler anlamak mümkün değil.

Yıllardır batmanda tütmesi gereken fabrikamız yok, yıllardır bu güzelim ilin vefakar insanlarını sevindirebilecek bir teşebbüste bulunmaları gereken is adamlarımızın hiç bir böylesi bir düşünce içinde olmamaları gerçekten üzüntü verici bir olaydır.

Ülke genelinde issiz sayısı bakımında ilk sırada yer alan ilimizdeki bu elim manzarayı değiştirme cabası içinde oluşmaması da apayrı bir üzüntü vesilesidir.

Fakiri her gecen gün artan ve ne yazıktır ki evine ekmek bile götüremeyecek kadar yoksul durumda olan yardıma muhtaç o kadar çok insanımız var ki bunu görmezden gelmek büyük bir vurdumduymazlıktır.

Batmandan kazandıklarını batman ve Batmanlı issizler için harcamayanlar ne gariptir ki başka illerde yatırım yapmayı uygun buluyorlar

Batmanlı işsizler bilindiği gibi her sezon başka illere fındık toplamaya gitmek zorunda kalıyor gittikleri illerde de ne yazık ki son derece haksız muamelelerle karsı karsıya kalıyorlar

Oysa kendi illerinde istihdam olursa başka illere bu halkımız gitmeyecek ve ekmeklerini doğup büyüdükleri kendi illerinde çalışmayı yeğler ve gurbet ellerinde böylesi haksızlığa uğramaktan da kurtulma olanağını bulurlar.

İşte bu konuda doğal olarak onları bu çileli yolculuklardan kurtarması gereken yine is adamlarımıza bu büyük görev düşüyor da hala onlardan buna eğilim gösterebilecek birileri çıkmıyor.

Ben ilimizde çok iyi niyetli is adamlarımızın olduğuna inanıyorum da bir araya gelip en azından bir yada iki fabrika kurabilir işsiz vatandaşımıza birer ekmek kapısını açma imkânını yaratabilirler.

Yeter ki istensin ve bu konuda bir adim atmakta tereddüt edilmesin.

32 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.