Hoşgeldiniz  

KADERİMİZ GÖREVİMİZ

Muharrem BİTEN | 10 Haziran 2020 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Kendi elimizle yaptıklarımızın bizi getirdiği süreçleri tasarlamadığımız bin bir türlü sonuçlarını yaşıyoruz.

Bununla ilgili kutsal kitaplardaki kader anlayışında durum tespitleri yapılmış, fakat kuran dahil hiç bir kitabın yazdığı ile halkın veya bağlılarının anlaması farklı olmuştur.

Ne yazık ki kader anlayışındaki zafiyet “Allahım senin ne yapacağını bilmesi ile sonuçta vardığın nokta bu”, süreci senin de nasılsa herşey “O” biliyorsa o zaman benim doğruya neden iletimiyor sonucuna varıyoruz.

Salık doğruluk, insani tüm hasletlerle yaşamayı öngörüyor ise neden hala ben kötü yola devam ediyorum.

Bunun gibi gayet mantıklı gibi görünen soruları insan ve kainat yaratıcısı sorarak bir eksiklikten çok bir bilgiye ulaşma donanım eksikliğinden kaynaklanıyor.

Yaratıcının sanatı karşısında detay eksikliğim onun insan kainat projesinin o muhteşem sanatına olan bilgi eksikliğimizin tezahürü ile açıklanmalıdır.

Bizim bahse konumuz bu derinliğe inmeden daha yüzeysel bir bakış açısı sunma isteğimizdir. Kesinlikle sanatsal bir yapı olan kainat ve sanatsal yapı olan insan beyni arasında çok bağ da kurmak yanlış değildir.

Bunu da izah başlığı olarak değinmemiz kainat insan ikileminde kader ve insan ilişkisinin somut delilleri ışığında hareket etmek üzere, stratejimiz belirlemektir.

İnsan denen karmaşık makina soru cevap ile sonuca ulaşma konusunda insanlık tarihi boyunca aslında başarılı bir performans gösterdiği konusunda iyimserim.

Tanrının yarattığı bu et parçası aslında büyük hatalara rağmen hala insanlık konusunda başarı basamaklarını iyi yönetti.

Kaderimizde önce Dünyayı çekilmez hale getirip, bundan ders alarak dünyaya ve kainata daha iyi davranması gerektiğini gerek bilim yoluyla ve gerekse deneme yanılma yolu ile öğrendi, aynı zamanda bu tecrübeyi önemsedi ve kendi bilgi bankasına sunabildi.

Levh u Mahfuz  tanrının bilgi bankası iken kendi insanlık bankamıza gerek yazı dili ile ve gerekse hayat tecrübelerini nesilden nesile ve bazen de duvarlara gelecek nesillere bırakıverdi.

İşte bizim kaderimizi çizerken değinmek istediğim tam da budur.

Pandemik hastalıkların sonuncusu corona’dır.

Daha önce de benzer pandemik hastalıkları yaşadık. Bundan sonra da yaşayacağız.

Bundan sonra ulaşacağını sonuç, bilgi belge ve yaşanmışların toplamından gelecekle ilgili BU BİR KADERDİR yerine Bunu insanlığa çözüm olarak sunmak için canla başla görev edinmemizdir.

77 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.