Hoşgeldiniz  

KADINLAR, ‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’ KARARINI ELEŞTİRDİ.

admin | 01 Temmuz 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

KADINLAR, ‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’ KARARINI ELEŞTİRDİ.

Batman Barosu Kadın Hakları Merkezi, Türkiye’nin, İstanbul Sözleşmesinden çekilmesi kararını eleştirdi.

Baro Binası önünde düzenlenen basın açıklamasında “Türkiye’nin 20 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı kararıyla çekildiği İstanbul Sözleşmesi’nin ilk adımları Diyarbakır’da atılmıştır. Eşinden şiddet gören Nahide Opuz’un AİHM’e yaptığı başvuru üzerine AİHM ilk kez devletin savcılığa başvurduğu halde kendisini eşinin şiddetinden koruyamadığı gerekçesiyle ayrımcılık yaptığına hükmetmiş ve bu doğrultuda Türkiye’yi tazminata mahkûm etmiştir.

Bu karar ile AİHM, tarihinde ilk defa aile içi şiddete karşı vatandaşını koruyamadığı gerekçesiyle bir devleti tazminata mahkûm etmiştir. Bu karar, İstanbul Sözleşmesi’ne de ilham kaynağı olmuştur. İstanbul Sözleşmesi, 24 Kasım 2011 tarihinde TBMM tarafından onaylanmış bir uluslararası sözleşmedir.

Bu sözleşmeden herhangi bir hukuki dayanak olmaksızın 20 Mart 2021’de Cumhurbaşkanı kararıyla çekilmesi, kabul edilebilir değildir. İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik her türlü şiddete amasız, fakatsız karşı durmak için vardır.

Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddet artarken, toplumsal cinsiyet eşitsizliği derinleşirken, çözüm arayanları çözümsüzlüğe sürükleyen adımları kabul etmiyoruz. Şiddete uğrayan veya öldürülen her kadının sorumluluğu bu kararı verenlerin üzerindedir. Uluslararası sözleşmelerin eksiksiz bir şekilde uygulanıp hayata geçirilmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz” denildi.

83 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.