Hoşgeldiniz  

KALE TURİZME KAZANDIRILACAK

admin | 29 Eylül 2019 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel Haberler A- A+

Vali Hulusi Şahin, Ilısu Barajı HES Projesi Kültürel Varlıkları Koruma Kurtarma çalışmaları kapsamında Hasankeyf Höyük’te tamamlanan kazı çalışmalarını ve baraj gölünün dolmasından sonra Hasankeyf Kalesinin turizme kazandırılması için yürütülecek çalışmaları yerinde inceledi.
İncelemeler sırasında Vali Şahin’e Hasankeyf Kaymakamı Haluk Koç, İlçe Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdulkadir Özer, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Derya Alapala ve Müze Müdürü Şehmuz Genç eşlik etti.
HASANKEYF HÖYÜK’TE KAZI ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI
M.Ö. 9500 yılına ait olduğu düşünülen Hasankeyf Höyük kazı alanında incelemelerde bulunan Vali Şahin, tamamlanan kazı çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldı. Ilısu Baraj Gölünün altında kalacak olan kazı alanının kapatılarak koruma altına alınacağını belirten yetkililer, kazı alanının sudan etkilenmemesi için gerekli koruma çalışmalarına en kısa zamanda başlanacağını ifade ettiler.
HASANKEYF KALESİ TURİZME KAZANDIRILACAK
Hasankeyf Kalesinde bulunan “Tarihi Roma Çarşısı”, “trekking rotaları” ve “Tarihi Su Kanalları” gibi turizme kazandırılabilecek alanların düzenlenmesi için projelerin hazırlanması konusunda yetkililere talimat veren Vali Şahin, Hasankeyf’te yeni bir hayatın kurulması için tüm paydaşların birlikte çalışması gerektiğini ifade etti.

158 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.