Hoşgeldiniz  

“KAMULAŞTIRMA PARASI ALMAYAN KİMSE YOK”

admin | 05 Şubat 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak eski Hasankeyf yerleşkesinde ikamet edip, yeni Hasankeyf yerleşkesinde hak sahipliği şartlarını taşımadığı için konut verilemeyen vatandaşların durumu Vali Hulusi Şahin başkanlığında yapılan toplantıda masaya yatırıldı.

Hasankeyf Kaymakamlığı toplantı salonunda yapılan toplantıya; Hasankeyf Kaymakamı Haluk Koç, İlçe Belediye Başkanı A.Vahap Kusen, DSİ 16. Bölge Müdürü Ali Naci Kösali, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdulkadir Özer, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Muzaffer Özkan, AK Parti İl Başkanı Akif Gür ve ilgili kurum yetkilileri katıldı.

Ilısu Barajı nedeniyle Hasankeyf’te yapılan kamulaştırma işlemleri ve ilçedeki hak sahiplerine ilişkin yapılan çalışmaları değerlendiren Vali Şahin “Ilısu Barajı ve barajdan etkilenecek olan bölgelerle ilgili Devletimiz milyonlarca lira kamulaştırma harcaması yapmıştır. Kamulaştırma parası almayan kimse yok. Herkes parasını aldı. Kamuoyunda farklı intibalar oluşturulmaya çalışılıyor. Köy ya da yerleşim birimi nakilleri ayrı bir konu. Bu ekstra bir destek. İskan kanunu hükümleri çerçevesinde kamulaştırma ödeneğini alan vatandaşlarımıza ilave bir destek mahiyetinde köy nakilleri ve kendi evini kendin yap gibi bir takım uygulamalar yürütülüyor. Bu destekler mevzuata göre çeşitlilik arz ediyor. Bunlar kamulaştırma bedellerini alan vatandaşlarımıza devletimizin sunduğu ekstra desteklerdir. Bazı köylerin özel durumunun dışında taşınacak köylerimizle ilgili iskan işlemleri tamamlandı. Hasankeyf ilçe merkezinde vatandaşlarımızın yüzde 95’i yeni yerleşkede hayata başladılar. Bunun dışında kalan vatandaşlarımızın sorununu çözmek için ilgili kamu kurumlarımızın yöneticileri ile istişarede bulunacağız. Bu konuda vatandaşlarımıza nasıl yardımcı olacağımızın arayışı içerisinde olacağız. Ama şunu unutmayınız ki bizler kanunlara bağlı insanlarız. Biz bir hukuk devletiyiz. Kanunlar çerçevesinde hareket ederiz. Kimsenin oldu-bitti ile fiili durum yaratmaya çalışmasına müsaade edemeyiz” dedi.

Konuşmanın ardından Hasankeyf eski yerleşkesinde ikamet edip, Hasankeyf yeni yerleşkesinde hak sahipliği şartlarını taşımayan vatandaşların durumuna ilişkin yürütülecek çalışmalar ele alınarak kira yardımı ve kamu lojmanlarında geçici barındırma seçenekleri değerlendirildi.

216 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.