Hoşgeldiniz  

KARANLIĞI AYDINLATMANIN TEK YOLU BİLİMDİR

Muharrem BİTEN | 01 Nisan 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

 

Dünya nüfusu 8 milyarı buldu.

En büyük inanç grubunu 2,5 milyar ile Hristiyanlar oluşturur.

Yaklaşık 1,5 milyar da Müslüman var. Yahudileri de bu grubun içine kattığımızda neredeyse insan nüfusunun yarısı tek tanrılı dine inanıyor.

Bunların dışında sıradaki en büyük kısmını da ateist ve putperestlerdir. Dini inanışlarının insanı etkilediği bu çağda bile bu gruba dâhil içinde Bilimi ve teknolojiyi barındıran çok yoğun bir kesim bulunuyor. Hayat şartları iyileştikçe de insanı yardım kuruluşları ve medeniyette yardımlaşma da artmaktadır.

Bu zaman diliminde nasıl oluyor ki; hala neden dünya nüfusunun yarısını oluşturan insanlar hala dini ritüelleri ile ilkel insanların ve putperestlerin dini ritüellerine benzer özellikler göstermektedirler. Yaşadığı dinin gereğini yapamayan, daha doğrusunu dinini tanımamış, inandığı kitabı anlamamış veya hiç okumamış bu ilkel yığınların ritüellerine bir göz atalım.

Müslümanın Kâbe etrafında ve güya şeytan taşlama ritüeli ile Hristiyanların vaftiz, günah çıkarma ritüeli ile Yahudilerin şabatı ve ağlama duvarındaki ritüellerini incelediğimizde Hinduların ineğe tapma ve etrafında ayin yaparak kutsaması ritüelleri de aynı şeyi çağrıştırıyor.

Bir düşünün yarın 1 milyar Hinduist kalkıp Türkiye’ye veya Müslümanlara siz neden tanrınızın etini yiyiyorsunuz diye savaş açmak isterse kendimizi inek etini yemekten mahrum mu edeceğiz.  Benim tanrını yaptığım şeyi yiyemezsiniz derse dinlerine saygı ile mi yoksa bilim ile mi açıklayacağız. Bunu empati yaparak daha binlerce bu dine sokulmuş hurafeleri sizin akıl yolu ile tartışarak bulmanız gerekiyor.

Evet, çok komik biz onların tanrısını bonfile yapıp yerken dinsel olarak bize saldırı yapmayacağına göre bunun adı bilim ve bilimsel veri ile açıklamalıyız. tüm bu empati ile kendi içimizi bu hurafelere bilimsel ışık tutarak karanlığımızı aydınlığa kavuşturmalıyız.

İlkel yaşamdan bahsettiğimiz buradadır.

Ateist Japonya, putperest Çin bilime ışık tutarken biz hala ortaçağ karanlığındaki hurafeye inanıyor olmamamız gerekir.

Kendi kendimize çeki düzen vererek anlaşılır okunabilir okurken anlayacak kutsal kitabimizi bilimle çalıştırmadan yorumlamaya ihtiyaç vardır. Kimin hurafesi ve dindarı yerine hurafe hurafesi, bilimle çatışıyorsa şimdilik bilime cevap oluşuncaya kadar kenarda tutmakta fayda vardır. Bilime inanırsak, o zaman dindar ve dinci farkı ortaya çıkar.

348 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.