Hoşgeldiniz  

KARİYER REHBERLİĞİ VE DANIŞMANLIĞI TOPLANTISI DÜZENLENDİ

admin | 01 Aralık 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman Üniversitesi Batı Raman Yerleşkesi Konferans Salonunda “TRC3 Bölgesinde Genç İstihdamın Desteklenmesi Projesi” kapsamında Kariyer Rehberliği ve Danışmanlığı Toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rohat Cebe, Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Fulya Köksoy Kavak, Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Musa Kılıç, Batman İŞKUR İl Müdürü Besim Eviz Dicle Kalkınma Ajansı Uzmanı Ahmet Kaan Ketboğa, Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Levent Erkan, Genç İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu Kilit Uzmanı Cleofe Guardigli, Kariyer Rehberliği Uzmanı Özlem Yurdanur ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Fulya Köksoy Kavak ve Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Musa Kılıç tarafından düzenlenen toplantı ile öğrencilerin ve işverenlerin kariyer alanında gelişimlerinin desteklenmesi hedefleniyor.

TRC3 Bölgesinde Genç İstihdamın Desteklenmesi Projesi 15-29 yaş arası Batman, Şırnak, Siirt ve Mardin Artuklu Üniversitelerinde eğitim görmekte olan öğrencileri kapsıyor. Proje ile TRC3 Bölgesinde kadınlar, gençler ve dezavantajlı gruplar gibi işsiz bireylerin ve işverenlerin mesleki becerilerinin geliştirilmesi, genç istihdam meselesini ele alarak yerel aktörlerin kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi ile bölge dışı göçlerin önüne geçilmesi ve kamuoyunun genç istihdamı meseleleri hakkında farkındalığın arttırılması hedefleniyor.

PROF. DR. ROHAT CEBE: “ÇALIŞARAK KARİYER HEDEFLERİNİZİ GERÇEKLEŞTİREBİLİRSİNİZ”
Toplantıda konuşma yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rohat Cebe kendi eğitim hayatı ve kariyerinden söz ederek konuşmasına başladı. İş hayatında ilerlemek için her zaman şans faktörünün önemli olmadığını anlatan Rektör Yardımcısı Cebe, çalışarak kariyer hedeflerinin gerçekleştirilebileceğini, her zaman daha ileri gitmek için çok çalışmak gerektiğini vurguladı. Etkinliğin amacının öğrencilere kariyer adımlarında rehberlik etmek, yol göstermek olduğunu belirten Prof. Dr. Rohat Cebe, bölgedeki istihdamın arttırılmasının ve böylece bölge dışına göçün engellenmesinin bölgemiz açısından çok önemli olduğunu ifade etti.
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rohat Cebenin ardından konuşma yapan Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Uzmanı Ahmet Kaan Ketboğa, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ortak çalışarak bölgesel kalkınması az olan bölgelerin kalkındırılması amacı ile çeşitli toplantılar düzenlediklerini ve bölgeye değer katmak için çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirdi.

Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Levent Erkan, ilimizde ve çeşitli yerlerde yapmış olduğu çalışmalardan, çalışmalar yürütülürken karşılaşılan zorluklardan ve pes etmeden çalışarak zorlukların üstesinden gelinebileceğinden söyledi. Kariyeri boyunca çeşitli kadrolarda görev aldığını anlatan Erkan, her işin çok önemli olduğunu, farklı kadrolarda çalışarak çeşitli iş tecrübeleri edinilmesi gerektiğini ve herkesten bir şeyler öğrenilmesi gerektiğini vurguladı. Özellikle pandemi döneminde teknolojinin günlük hayattaki hızlı gelişiminin etkisini gördükten sonra teknolojinin önemini daha iyi fark ettiğini belirten Erkan, teknolojinin gelişimine destek veren projelere öncelik verdiklerini kaydetti.

Genç İstihdamın Desteklenmesi Projesi Takım Lideri Cleofe Guardigli projenin amaçlarından, kimleri kapsadığından ve bu projenin gençlere sağlayacağı faydalardan söz etti. Dünyanın her yerinde var olan genç istihdam sorunundan söz eden Guardigli, bu proje ile genç istihdamın arttırılmasının amaçladıklarını dile getirdi.

Kariyer Rehberi Özlem Yurdanur, istihdam ve kariyer rehberliği konularında gençlere çeşitli bilgiler sundu. Medical Park Hastanesi Genel Müdür Yardımcısı Emine Kurşun ise gençlere iş olanakları ile ilgili bilgiler aktardı.

Batman İŞKUR İl Müdürü Besim Eviz ise İŞKUR olarak gençlerin istihdamı için yürüttükleri çalışmalardan söz ederek gençlerin kariyer hedeflerine uygun olarak yararlanabilecekleri programlar ve iş olanaklarını anlattı. Kurumun özellikle genç bireylerin iş hayatında yer almasına öncelik verdiğini vurgulayan Eviz, istihdam çalışmalarının sürdürüleceğini kaydetti.

Toplantının ikinci oturumu 7 Aralık 2021 tarihinde Üniversite Merkez Yerleşkesinde daha fazla kişiye ulaşabilmek amacı ile farklı katılımcılarla gerçekleştirilecek.

73 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.