Hoşgeldiniz  

KEKLİK AVI

Muharrem BİTEN | 25 Ağustos 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Dünyamız çevre sorunlarının son dönemlerindeki varlığı hissedilir durumdadır.
Ekolojik dengenin bozulduğu, yavaş yavaş topraklarımızın çoraklaştığı bu denge bozukluğuna yüzlerce kez sebep olduğumuz bir dünya yaşıyoruz. Yokluk ve ihtiraslarımıza kurban ettiğimiz bu dengeyi bozduğumuz için yaradan tarafından ceza olarak yüzlerce hastalık ve afetlere maruz kalıyoruz. Başarı şansımızı kaybetmek üzereyiz. Çorak topraklara, çölleşen dünyaya, yaktığımız ormanlara ağlamadığımız sürece doğruyu bulamayıp. Denge de çeşit çeşit kuşları kaybettiğimiz binlerce aromatik bitkileri bitirdiğimiz, derelerimizdeki canlı hayatı bitirdiğimiz bir dünyayı da uyanarak çocuklarımıza emanet ediyoruz.
Bu dünya, çocuklarımıza emanet olarak bırakmanın yolu ekolojik dengeye saygı duymaktır.
Keklik de özelde bu coğrafyada kene ile ilgili bir denge unsurudur. Bu anlamda keklik avcılığı yapmak kadar günah bir şey olabilir mi? Bu gün Irak’ta bile keklik avcılığında hapis cezası varken ve ağır cezada yargılanırken bizde bunun serbest olması hazin bir o kadar da utanç vericidir.
Sivil toplum kuruluşlarından, Belediye Başkan ve meclislerinde keklik avcılığının yasaklanması hem insanı hemde vicdani bir meseledir.
TBMM’de bu konuda özellikle sivil toplum örgütlerine önemli bir görev düşüyor. Keklik avcılığının yasaklanması konusu yasa ile güvence altına alınıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir.
Bölge milletvekillerine her bireyin bu sorunu bir insanı vazife olarak baskı unsuru haline getirmelidir.
Tüm Türkiye’de özellikle de bölgemizde bu anlamda duyarlı davranarak kamuoyu oluşturma konusunda gayretkeş olmak zorundayız. Bunu yapmadığınız takdirde, çocuklarımıza kırım Kongo kenesi belası dâhil bir sürü hastalıkla baş başa bırakmış olacağız.
Acil olarak keklik avcılığında savaş açmalı ve bu savaşı meclise taşımalıyız.

447 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.