Hoşgeldiniz  

“KHK ZULMÜNE SON VERİN”

admin | 16 Mart 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

DEVA Partisi Batman İl Başkanı Av. Melik Müjdeci, Ülkemizin yargısal alanda bir çok problem olduğunu ve bu problemlerin başında gelenlerden birinin, vatandaşlara KHK uygulamalarının olduğuna yönelik açıklamalarda bulundu.

DEVA Partisi Batman İl Başkanı Av. Melik Müjdeci, KHK zulmünün artık sonlandırılması gerektiğini ifade ederek, “Bağımsız ve tarafsız yargı kararları olmadan, tam 125 bin 678 vatandaşımızın işine, bir sabah sorgusuz ve sualsiz bir şekilde son verildi. KHK mağdurları; kredi alamadılar, banka hesabı açamadılar, işlerinden kovuldular, pasaport başvuruları alınmadı, kendilerine kiralık ev verilmedi, sahip oldukları evleri/arabaları satamadılar ve sosyal lince uğradıkları için en az 50’si intihara sürüklendi maalesef. Bu KHK’lar geçici düzenlemeler olmasına rağmen bunlar kullanılarak kalıcı durumlar yaratıldı. Bu yaratılan hukuka aykırılıklar, şu an ülkenin en büyük en büyük kanayan yarasıdır.” dedi.

“HAK VE İTİBAR KAYIPLARINI İADE EDECEĞİZ”

Hak ve itibar kayıplarının tümünün iade edilmesi gerektiğini belirten DEVA Partisi Batman İl Başkanı Av. Melik Müjdeci, “DEVA Partisi olarak, suç ve cezalara ilişkin evrensel ilkelerin uygulanmasını sağlayacak, idarenin hiçbir şekilde suç ve suç kriteri ihdas etmesine müsaade etmeyeceğiz. Açıkça belirtmek gerekir ki hakkında kesinleşmiş bir mahkeme kararı bulunmayan herkes masumdur. Bu çerçevede, Kararnameler yoluyla işlerini kaybetmiş ve yargı kararlarıyla suçsuz bulunmuş veya haklarında idari ve adli bir soruşturma bulunmayan kişilerin hak ve itibarlarının iadesi ile ilgili düzenlemeleri ivedilikle yapacağız. Kararnamelerin yargısal denetime açılmasını ve Anayasa Mahkemesi tarafından temel haklar bakımından re’sen incelenmesini sağlayacağız. Öngördüğümüz güçlendirilmiş parlamenter sistemin bir gereği olarak, Kanun Hükmünde Kararname gibi TBMM’nin yasama yetkisinin devri anlamına gelen uygulamalara son vereceğiz.” ifadelerini kullandı

86 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.