Hoşgeldiniz  

KİBİR VE KİN

admin | 25 Haziran 2019 | Köşe Yazıları


admin
ati_atay@hotmail.com

Tolstoy Der ki’ kibir ve inat kişinin kendisini önce mükemmel görmesini sağlar sonrada sonunu getirir der.
Ne kadar mükemmel bir tespit olduğunu, gerek toplumlara ve gerekse bireyler içinde bir o kadar geçerlidir.
İnsanların cehaleti terk edip, bilime ahlaka ve insanlar arası medeniyete olan özlemi arttıkça merhamet ve alçakgönüllü olma meziyetleri artar.
Sınırsız imkânları bize sunan yüce rabbimizin de kibir konusunda ve kibirliler hakkında affedilmez suçlar arasına alma sebebi ile cehaletin insanı yaratılan yerine yaradan durumuna sokmasındandır.
Cehalet ve körü körüne inat yüzünden helak olmuş toplumların tarihi kalıntıları arkeolojik bir vakıa olarak önümüzde duruyor.
Bile bile kibir ile ne nemrutlar ne firavunların tarihin sayfalarına gömdük.
En çok ben yaparım ve en çok ben bilirim ve ben olmasaydım siz nerede olurdunuz ve ben siz doyuruyorum demek kehaneti mülkün sahibi olan Allah’ın pek hoşuna giderken bir durum değildir. Çağın büyük cahillerinin hesaba katmadığı Allah’ın da bir hesabının olduğudur.
KİBİR ve İNAT bir bireyi ve bir toplumu nasıl KİBİR ve KİN sentezine dönüştürdüğü gerçeğini biliyoruz. Hep üzerinde durduğum kin ve inadın insanı KİBİR ve Kini tedavi edilemez bir hastalık haline dönüştürdüğüdür. Bunu aşacak bir psikolog veya toplumbilimci tanımıyorum.
Çünkü her sonuç hüsran olmuştur. Bunu tedavi edecek bilimsel veri daha bulunamadı.
Kibir onurlu duruş ile karıştırmamak lazım ve haklı olma hakkını sonuna kadar savunmayı da inat ile karıştırmamak lazım.
Bu onurlu duruş ile açıklanabilir. Bu insanı kabil bir haslet iken, cehaletin kibir ve inadı bizi KİNDAR yapar ki bu da biz ESFELESSAFİLİN” aşağıların en aşağısı” haline getirir.
Merhamet, hoşgörü bilime ve aydınlık yarınlara kulaç atmak için cehaletin canına oku maliyiz. O kadar cahiliz ki kendimizden daha ulu ve ulema tanımıyoruz.
Yükselmenin ALLAH tarafından lanetlenmemenin yolunun da yine bilim ve merhametten geçiyor. Sebepleri ne olursa olsun insana, tabiata ve yaradan tarafından yaralan tüm yaratılanlarına karşı merhametle hüküm vermek de undayiz.
Kini ve nefreti kibrimizle de beslediğimizle içimizde yaratacağımız şeytan tarafından yok ediliriz.

315 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.