Hoşgeldiniz  

KÖROĞLU KIRAÇ

SEDAT ERİŞ | 09 Ağustos 2020 | Köşe Yazıları


SEDAT ERİŞ
sedaterisbp@gmail.com

Sanırım 2019 yılının ortalarıydı.

Başkentteki bir ortamda onlarca yıl görmediğim Hasan Miroğlu dostumla karşılaşmıştım. İşleri münasebetiyle Hasan Miroğlu 1 aydan fazla süre Ankara’ kaldı. Bu süreç içinde Hasanla sık sık görüşüyor uzun soluklu sohbetler yapıyor, bu arada gönül bağımı sürdürdüğüm Batmanı, Batmanlı dostlarla ilgili sorularımı Hasana soruyordum.

Bu konuşmalardan birinde Hasan,  Köroğlu KIRAÇ ismini tanıyıp tanımadığımı sordu.

Uzun yıllar Başkentin siyaset dünyasında ve devletin ciddi kurumlarında çalışan hatırı sayılır, saygın dostlarım vardı ve bu dostların tümü benim Batmanı ne denli yoğun sevdiğimi, bu kentle olan gönül bağımı bildikleri için Batmanla ilgili her konuyu, her yöneticiyi onların vasıtasıyla uzaktan da olsa duyar, bilir tanırdım.

Köroğlu Kıraç ismini hiç duymamıştım. Belli ki Batmana yeni tayin olan bir bürokrattı.

Gerçi Batman Valisi Sn Hulusi Sayınla ilgili 6 gün süren görüşlerimi kamuoyu ile paylaşmış, sonrasında Hulusi Valim incelik göstererek telefonla aramış kısada olsa telefonda tanışmış, konuşmuştuk. O aralar ‘’Hulusi Valim Nereye koşuyor’’ başlıklı bir makaleler dizisi ile onun Batmandaki çalışmalarını analiz eden bir etüt çalışma yaparak yayınlamayı düşünmekteydim.

Miroğluna, Köroğlu KIRAÇ ismini duymadığımı, kendisini tanımadığımı, söyleyince onun o agresif, kendine has deli dolu ve sıra dışı üslubuyla

— Nasıl tanımasın ağabey Köroğlu Kıraç Müdürümü, demesi beni hayli şaşırtmış, Sanki ben 81 ildeki her bürokratı tanıyacağım şeklinde Hasanda oluşan algıdan dolayı gülümsemiştim.

Bu diyalog sonrasında O anda Hasan ile sohbeti başka noktaya çekmek istedim ama o dönüp dolaşıp sözü Köroğlu KIRAÇ’ a getiriyor, bu ismi öve öve bitiremiyordu.

Köroğlu KIRAÇ adı bizim Hasanla görüştüğümüz her sohbette masaya geliyordu. Öyle ki artık benimde dikkatim bu isme çevrilmişti.

Önce adına karşı bir sempati duymuştum

KÖROĞLU.

Evet, Yeni nesil tarihsel Köroğlu destanını duymamıştır diye düşünerek Edebiyat dünyamızda dahi yer alan bu şahsiyeti anmakta yarar var.

Babasının gözüne mil çektirerek kör eden Bolu Beyine isyan eden ve ‘’Ferman Padişahınsa dağlar bizimdir diyen’’ bir kahramanın adıdır Köroğlu.

Bu isim ile Batman Emniyet Müdürünün adı arasında kurduğum bu adaşlık irtibatını bazı insanlar tuhaf, anlaşılması güç bir yorum, belki yazar Batman Emniyet Müdürünü isminden dolayı analiz yapacak tarzında garip bir düşünceye saplanabilir.

Böyle düşünecek insanlara söyleyecek sözüm olmaz.

Benim zihin dünyamda ise Köroğlu ismiyle Batman Emniyet Müdürünün adı arasında görünmez rabıtayı irdelememin tek bir gerekçesi var;

Batman Emniyet Müdürüne KÖROĞLU adını her kim koymuşsa belli ki iş olsun diye değil, Tarihsel KÖROĞLU’ na layık, onun gibi yiğit bir insan olarak bu fani dünyada ad bıraksın bilinci ile bu isimi tercihi yapmış diye düşünceye sahibim.

Kim bilir beklide yanılmıyorum?

Devam Edecek…

151 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.