Hoşgeldiniz  

Köroğlu KIRAÇ

SEDAT ERİŞ | 11 Ağustos 2020 | Köşe Yazıları


SEDAT ERİŞ
sedaterisbp@gmail.com

Araştırmaya başladığım bir kimliği, kişiliği veya olayı analiz edip ilk bulgulara ulaştığımda ve o ismi zihin dünyamda takdir etmeye başladığımda o şahsı veya olayı kutsamadan, çıkarsız ve salt övme amaçlı olmayan nesnel bir bakış açısıyla anlatmak dillendirmek hissiyatına girerim.

Bu makale dizisini takip eden okurlardan bazılarının aklına ‘bir cümleden yola çıkarak iyi tanımadığın, uzun bir dönem geçirmediğin bir insanı nasıl tanıyor ve yorumlayabiliyorsun’ sorusu gelebilir.

Zira yüzünü görmediğiniz, hukukunuzun olmadığı bir insanı değerlendirmek, onu takdir etmek veya eleştirmek çok doğru bir yaklaşım değil.

Yine Batman ilinde aklı kirada vicdanlarında şüphe tomurcukları açmış bazı insanlarda ‘’’Ismarlama bir yazı’’  mı diye düşünebilir.

İyi niyetli ama zamanlamadan etkilenen bazı isimler Neden Şimdi Köroğlu Kıraç Müdürü yazdı? şüphesi onların zihinlerini bulandırabilir.

Bu ve buna benzer akla gelen şüpheli yorumlara kızmam zira böyle durumların zihinleri kurcalamasına insani olarak bakarım.

Bu sorulara karşılık ‘’ben açıklama yapmayana kadar insanların bazılarının beyinlerinden geçen bu tür sorgulamalara haklı ve doğru olmazsa dahi hoşgörüyle yakalaşırım.

Şimdi zihinlerdeki sorulara açıklık getirmek gerekir.

Tabi ben bu açıklamayı savunma veya bir zorunlu açıklama olarak yapmadım yapmam. Temel bir ilkem olan şu husus var; bir araştırmacı, yazar ve düşünür yazdıklarına inandığı anda ALLAH ’tan başkasına hesap vermez ve inandıkları düşünceler noktasında hiçbir kula karşı kendini yargılamaz.

Ama başka önemli bir husus vardır.

Bir yazar okuruna saygılı olmak ve onun zihin dünyasında doğabilecek her soruyu, her endişeyi gidermek zorundadır. Çünkü kalemin namusu bunu zorunlu kılar.

Şimdi cevaplarımı okuyalım;

-Ismarlama bir çalışma değil zira ben yazarlık hayatımın hiçbir döneminde inanmadığımı yazmadım, söylemedim.

Çünkü inanmadan yazılan sahte bir söz yarın döner o sözü yazanı yaralar. Ayrıca Hasan Miroğlu bana saygısından ve hürmetinden dolayı böyle bir teklif yapmaz yapmaya kalksa dahi benim sert ve olumsuz tavrımı Hasan Miroğlu çok iyi bilir

Neden şimdi sorusuna gelince,

İnsanlarla alakalı görüş, düşünce, söylem ve eylemlerim aklıma ve ruhuma tam oturana kadar beklerim. Bu bekleme öylesine bir zaman tüketme değil. Tam tersi o süreç içinde bilgilerimi sürekli denetler, gözümden kaçmış bir ayrıntı var mı diye sürekli bir sorgulama yaparım.

O zaman can alıcı soruyu ben kendime sorayım; Cevabımı da yarınki makalede okuyun.

Nasıl bir insanı uzaktan analiz edebiliyor? Elde ettiğim bulguları nasıl doğru yorumlayabiliyorum.

Devam Edecek…

129 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.