Hoşgeldiniz  

Köroğlu KIRAÇ

SEDAT ERİŞ | 12 Ağustos 2020 | Köşe Yazıları


SEDAT ERİŞ
sedaterisbp@gmail.com

Dünden Devam…

Dün bir soru sormuştum; Nasıl bir insanı uzaktan analiz edebiliyor? Elde ettiğim bulguları nasıl doğru yorumlayabiliyorum.

Cevabım şudur.

Değer olduğuna inandığım insanla alakalı bilgilerimin aynasında o kişinin önce ‘Duruşuna, Gözlerine, Vücut diline ve söylemlerinin arkasındaki Satır Aralarına bakarım. Eğer toprağın altındaki elması gören gözleriniz varsa mutlaka bu dediğimin ne anlama geldiğini anlarsınız.

Bilgilerimin doğruluğunu test etmemin formülü ise şudur; Elimdeki verilerde O kişinin Adı hiçbir şaibeye karışmamış, itibar gören, saygı uyandıran mütevazı yaşantısı olan güzel özelliklere sahipse işte o an bu şahıs bir değerdir yargısına ulaşırım.

Hayatım boyunca çok sayıda Güçlü-Zengin-Makam ve Mevki Sahibi hatta bu ülkeyi bir zamanlar yönetenlerle karşılaştım, konuştum, tanıştım çoğunu çok yakından tanıma şansını buldum. Lider ruhlu insanların hayat öykülerinden, izledikleri taktik ve stratejiden elde ettiğim verilerden şu doktrini ürettim; Eğitim, para, güç, şans faktörleri insanı bir makam veya mevkie taşısa da o insanın bir ‘’Değer’’  bir ‘’ Lider’’  olduğuna kanaat getirmek için başka parametrelere bakmak gerekir. Sürekli gelişen ve değişen bir dünyada yaşıyoruz. Bu değişime açık olanlar, uyum sağlayanlar, koşullarla birlikte değişen ve gelişenler HAYAT YOLUNDA başarının anahtarını ellerinden düşürmezler ve evlatlarına inanılmaz güzel bir miras bırakırlar. Evet, toplum hayatına belli bir dönemde imza atanların en büyük silahları BİLGİDİR. Zira bilgi güçtür. Başarı, kararların ve uygulamaların zemini olan işlenmiş bilginin fark yaratacak şekilde kullanımıdır. Bu fark ister siyasi hayatta, ister ekonomik,  rekabet dünyasında bu formülü uygulayanı öne çıkarır. Alman yazar ve Düşünür Goethe’nin ünlü sözü var. “Yapabileceğiniz ya da yapabileceğinizi hayal ettiğiniz her ne ise başlayın yapmaya. Cesur olmanın kendi içinde bir dehası, gücü ve büyüsü vardır”

Uzun bir zamandır yüz yüze görüşemediğim Bürokrasi dünyasındaki ünlü isimleri çok iyi tanıyan ve özellikle İçişleri Bakanlığının derin koridorlarındaki gelişmeleri sürekli izleyen bir dostum vardı. Kendisini bir çay içmeye davet ettim. Başkent Oran semtinde bir Cafe’ de buluştuk. Sevecen ve sempatik dostum aynı zamanda çok zeki ve dikkatli bir kişilikti

—Sen beni boşuna bu saatte aramazsın. Söyle bakalım yine neyi ve kimi merak etmişsin. Gülümsedim. Dostuma yok öyle bir şey desem bile inanmayacağını bildiğim için –doğrudur ağabey seni özledim ve senden bir ismi tanıyıp tanımadığını sormak istiyordum. Kim sorusu üzerine Batman’a yeni atanmış Emniyet Müdürü Köroğlu Kıraç ismini tanır mısın?

–Hayırdır Batman Emniyetinde Ne işin Var sorusuna karşılık bayağı şaşırmıştım. Gerçi Ankara’da bir bürokratı sorduğunuzda akla hemen sanki onda bir işiniz konunuz varmış gibi algılanır. Bunun haklı nedeni elbette vardır. Zira bu ülkede herkes bir problem karşısında tanıdık bir isim arayarak sorununa çözüm arar.

Aklıma o anda bir muziplik geldi. —-Evet, önemli bir konum vardı, deyince arkadaşım kaşlarını kaldırarak —Çözülebilecek bir iş mi diye, sorunca şakamı sürdürmek istedim. –Evet, bir silah ruhsatı işim vardı. O anda şaşırma ve hayret etme sırası arkadaşıma gelmişti. Benim devlet bürokrasisindeki tüm yaşam süreçlerimi bilen dostum, Biraz şaşkınlık biraz kızgınlıkla —Sen Batmanın il olduğunun ilk Yıllarında Valilik Özel Kalem Müdürlüğü Yaptın. O zaman Kendine silah ruhsatı nasıl almadın? Demez mi?  Esprim içinden çıkılmaz bir noktaya sürüklenmeden —yok ağabey şaka yaptım Ben sadece övgüyle bahsedilen Köroğlu Kıraç ismini merak etmiştim. Onun için sordum, deyince ikimizde gülüştük.

Ben bu ismi duydum, bilirim ama yeterince tanımam. Yarın buluşursak onu tanıyanlardan aldığım izlenimleri sana aktarırım.

Dostumla ertesi gün aynı yerde ve aynı saatte görüşmek için sözleşip ayrıldık.

Devam Edecek…

116 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.