Hoşgeldiniz  

“KÖY KURMA MANTIĞIYLA ŞEHİR KURULUYOR”

admin | 12 Aralık 2019 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman Belediyesi Eş Başkanları Dr. Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, 1/5.000 ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı ile ilgili basın mensuplarıyla bir araya gelerek konuyla ilgili bilgi paylaşımında bulundular.

Basın mensuplarıyla belediye meclis salonunda düzenlenen basın toplantısına Eş başkanların yanı sıra Belediye Başkan Yardımcıları Nevzat Nemcik, Ercan Astan, İmar ve Şehircilik Müdürü Bahattin Dursun ile teknik personel katıldı.

Kentin imara açılan bölgeleri ile ilgili hazırlanan İlave ve Revizyon Nazım İmar planı konusunda bilgi veren Eş Başkanlar amaçlarının ileriye dönük modern bir kent altyapısının hazırlanması olduğunu belirtti.

Ranta değil kente önem verdiklerini belirten Belediye Eş Başkanları Dr. Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, kent çeperlerinde köy mantığı ile kentler kurulmaya çalışıldığını belirterek bu tarzın kentin geleceğine katkı sunmadığını hatırlattı.

Çalışmalarında ‘Adalet Mülkün Temelidir’ mantığı ile hareket ederek herkesin daha iyi bir yaşam ve faydaya kavuşmasını hedeflediklerini belirten Eş Başkanlar, imar planlaması yaparken rant kazandırmaktan ziyade kente değer katmayı ve rantı herkesin ortak faydalanacağı bir hale getirmeyi amaçladıklarını hatırlattı.

İlimiz merkez yaklaşık 1050 hektarlık alanda 2012 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan Mardin-Siirt-Batman-Şırnak-Hakkâri Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında ‘Kentsel Yerleşik Alan ve Kentsel Gelişme Alanı’ olarak belirlenen bölgelerle ilgili sunum yapılırken, Kent içinde geçen yüksek gerilim hatlarının şehir dışına çıkarılması ve Kuzey Çevre yolu konularında da çalışmalar yürüttükleri bilgisi verildi. Bayındır, Çamlıtepe, Korik, Petrol ve Tilmerç mahallelerinin bir kısmını içine alan yaklaşık 1050 hektarlık alanda hazırlanan 1/5.000 ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planının Batman halkına hayırlara vesile olması temennisinde bulunan Eş Başkanlar toplantıya katılan basın mensuplarının kentin gelişim alanları ile ilgili sorularını da cevapladı.

173 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.