Hoşgeldiniz  

KÜÇÜK OYUNLAR

Muharrem BİTEN | 10 Temmuz 2020 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Kiminin duası kiminin parası diyerek hayata dair bir tek söylemi olan insanların dahi bir adım atmaları gerekiyor.

Miskin, kabuğuna çekilmiş, zulme tuza gösteren ve topyekün bu çarkın parçası olmuş insanlar zaman dilimi içinde üzerlerindeki baskıcı davranışları zamanla kanıksar olacak ve bu işlem sanki onun doğal hayatıymış hissini verecektir.

Hayata ezik başlayarak kendi eliyle birlikte hakkını ve onurunu kaybetmiş yoğunlara şehadet ediyoruz.

Üzerimize kurulmuş küçük oyunlarla dünyamızı bize dar eden insanların bu süreci kendi kişisel çıkarlarına bizleri alet ederek sebepten sonuca gitmeyi tercih etmişlerdir.

Kimi tuzak ve hilelerle, önce insanı basitleştirmek, Ardından onu kişilik zaafına uğratarak yoksun ve miskin bırakma eylemi içinde olanların sonları da maalesef hazin bitiyor.

Ama bu suç unsuru eylemin sahiplerinden bu suça boyun eğmiş yığınların zaafının da sebep olduğu aşikardır.

Bu da mazlumunda bu suç işleme eyleminde fiilin birinci ortağı yapar.

Ne demek hala zulmün sahibine sahip çıkmak ve çoğunlukla onunla birlikte olanların çoğunun gurur duyduğu bir fiili durumdur.

Mücadeleyi seven, hak hukuk konusunda namuslu davranan her insanın bir haksızlık karşısında eylemsel olan, boyun eğmeyen, algı yapıp kendi çirkin emellerini bizim üzerimizde tatbik edecek kişilere eman vermeden yaşamalıyız.

Kainatın efendisi olan aziz ALLAH.

Kendi nefsinden onurlandırdığı insanın alçalmış duruma düşmesini de hazmetmiyor.

Tüm insanlık alemi içinde kendi horsına yenik düşmemiş veya düşmeceyek bir insanın varlığını hatırlamıyorum.

Çok Saygın, gözlerimizin nuru tüm peygamberlerin de tarih sayfaları içinde minimal da olsa bir zaaf gösterdikleri ama bunun küçük oyunlarla algı yaparak Allah I unutmadan yaptıklarını ve bunun da planlanmış bir eylem olmadığını gözlemliyoruz.

Peygamber İbrahim’in  dirilme hadisesi, peygamber Musa’ya tur dağında ateş ile görüntü vermesi , peygamber Muhammed’in kör ile diyaloğunun tanrı tarafından eleştirisel bir dille yaklaştığını görüyoruz.

Bunlar tabii ki küçük oyunlar sayılmıyor.

Yunus peygamberin halkını terki de küçük ama hileli olmayan oyun olarak görüyoruz.

Aziz Allah denizde gemiyi parçalatacak onu kuyuya fırlatması da bu küçük oyunun şiddetini artırdığını ve izni olmadan halkı terk etmenin bir cezası olduğunu gösteriyor.

Bundan da bahsetmiyorum.

Peygamberlik görevi verilip görevini yapamayan basit insanların basit ve hileli küçük oyunlarından baktığımızı anlatmaya çalışıyorum.

187 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.