Hoşgeldiniz  

“KÜRT DİLİMİZİ KORUMALIYIZ”

admin | 21 Ocak 2022 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

“KÜRT DİLİMİZİ KORUMALIYIZ”

DEVA Partisi Batman İl Başkanı Av. Melik Müjdeci, Batman’da öğrencilerin Kürtçe seçmeli dersleri seçmeleri için öğrencilere tavsiyede bulundu ve velilerin de çocuklarını bu konuda bilinçlendirmesi gerektiğini söyledi.

Ortaokullarda 5, 6, 7 ve 8’nci sınıflarda Kürtçe’nin Kurmancî ve Zazakî lehçelerinin seçmeli ders olarak seçilmesi gerektiğini belirten DEVA Partisi Batman İl Başkanı Av. Melik Müjdeci, “Türkiye genelinde ortaokul öğrencileri artık seçmeli ders olarak Kürtçe’yi seçebiliyor. Anadilde eğitim hakkı mücadelesinin bir parçası olarak çocuklarımızın seçmeli ders olarak Kürtçe’yi seçmesini öneriyoruz. Bu konuda ailelerin insiyatif alması son derece önemli. Seçmeli dersler için son başvuru tarihinin 21 Ocak olduğunu tekrardan ailelerimize hatırlatmak istiyoruz. Kürtçenin ilkokuldan üniversiteye kadar okutulmasını istiyorsak bu konuda verilen hakları kullanmak üzere harekete geçmeliyiz. Kürtçe derslerin boş geçmesi anadilde eğitim hakkı mücadelesini büyük oranda sekteye uğratıyor. Kürtçenin ötekileştirilmemesi ve itibarsızlaştırılması için okullarda bu dersin mutlaka çocuklarımızla buluşturulması gerekiyor.

Ayrıca Batman’ın birçok noktasındaki okullarda seçmeli derslerin çeşitli gerekçeler ile seçtirilmediğini de biliyoruz. Ve ayrıca 2012 yılında Batman Üniversitesi bünyesinde açılması senato tarafından kararlaştırılan Kürt Dili ve Edebiyatı bölümünün geride kalan 10 yıl içerisinde açılması için ciddi bir girişimde bulunulmamış olmasını da üzüntüyle karşılıyoruz. Bu konudaki kararın bir an önce uygulamaya alınması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

74 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.