Hoşgeldiniz  

MATEMATİK

Muharrem BİTEN | 07 Ekim 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Hayatim boyunca pozitif bilimlere saygılı oldum. Çünkü pozitif bilimlerinin temeli matematiktir. Bu da beni varlığımı taşıdığımdan beri benim için rehber olmuştur. Bir şeyi matematiksiz düşünmek keyifsiz bir yemekte sevmediklerini yemeğe çağırmak gibidir.

Diğer tüm bilim dalları da bu anlamda matematiğe ihtiyaç duyar.

Son zamanlarda eğitim sisteminin son 25. Yılını geride bıraktığımız bu süreyi kayıp yıllar olarak addediyorum. Bugün hayallerimi süsleyen en büyük hayallersen birinin ülkede en az 500 matematik liselerinin hayata geçirilmesi idi.

25 yıllık kayıp bize dünya sonunculuğunu getiriyor. Kayıpların matematikten geldiğine ruhum kadar eminim.

Ne demek!

Bir ülke düşünün dünya haritasının en iyi coğrafyasında olsun ve bu halk pozitif bilime bu kadar yabancı olsun. İnanılır gibi değil, ama maalesef gerçek bu ve affedilmez bir sonuçtur.

Ne Demek!

Dünyanın en iyi matematikçileri senin ataların olsun ve sen hala imam hatip açmaya devam ededurun. Allah bize aklini kullanmayanların üzerine pislik yaptırdığını ve bizi pislikten çıkarmayacağını söylüyor. Garip hem de nasıl garip…

Meslek liseleri yok oldu. Yeni mesleklere de yenidünyaya adapte olacak yeni yeni bölümler açmamız gerekirken, kapattıklarımızı imam yetiştirmeye adadık. Elbette bir ülkede imam olsun her semte de bir cami olsun konusunu burada tartışmaya açmıyorum.

Gerekirse de onu da acarız, ama bilim ve teknolojide bir bu kadar geride olduğunda seni imam kurtaramayacak aksine seni ve beynini diş güçlerin oyuncağı haline getirecektir. Sana medeniyeti ve özgürlüğü sağlayan pozitif bilimdir matematiktir.

Yaklaşan yenidünya düzeninde imamların çokluğu değil matematikçilerin basarisi damga vuracaktır.

Okullarda matematik seçmeli ders haline gelsin talebinde bulunanların vatana ve millete nasıl kötülük ettiklerini bilmiyorlarsa matematiksel tabirle %100 cahildir.

Eğer biliyor ve ayak diretiyorsa %100 haindir.

596 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.