Hoşgeldiniz  

MERT AKSOY, BATMAN’IN GURURU OLDU

admin | 30 Eylül 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman’lı Mert Aksoy ve arkadaşlarının tasarladıkları Cihaz projesi, hastaların umudu olacak.

Erzurum Atatürk Üniversitesi öğrencilerinden Batmanlı Mert Aksoy, tasarladıkları FES ile düşük ayak tedavisinde oldukça iddialı olarak tasarladıkları cihaz ile TEKNOFEST 2020 kapsamında TÜBİTAK tarafından Sağlık kategorisi Türkiye’de birincilik ödülü aldılar.

Bu cihazın hastalara umut olacağını belirten Batmanlı Mert Aksoy, amaçlarının başkalarının da uygun fiyata faydalanmasını sağlamak olduğunu söyledi. Mert AKSOY, Omar Diar BAKERLY, Fonksiyonel Elektriksel Uyarı ile düşük ayak tanısına sahip bireylerin fizik tedavi sürecini hızlandıracak portatif bir cihazın geliştirilmesi ile sağlık alanında birinci olarak, ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldılar. FES cihazını aylarca tasarlayıp son haline getirene kadar üniversitelerinin fizik tedavi bölümünde birebir deneyerek oldukça iyi sonuçlar aldıklarını ifade ettiler.

FES DÜŞÜK AYAK TEDAVSİNDE TEDAVİ SÜRECİNİ HIZLANDIRACAK

FES cihazını aylarca tasarlayıp son haline getiren Erzurum Üniversitesi öğrencilerinden Batmanlı Mert Aksoy: “Biz düşük ayak hastalarına fizik tedavi sürecini hızlandıracak ve hastaya normal şekilde yürümesine olanak sağlayacak portatif bir cihaz geliştirdik. Bu sayede hasta yalpalayarak yürümekten kurtularak normal bir şekilde yürümelerine olanak sağlıyoruz. FES’in çıkış hikayesi bu hastalığa önceden ben sahiptim. Uluslararası muadilini kullanmamla beraber çok pahalı fiyatlarda kendim için almak zorunda kaldım ve başkaları daha uygun fiyata faydalansın diye cihazı (FES) geliştirdik. Hastalığı ben aldığım cihazla atlattım. Başka hastalarda düşük ayak hastalığını atlatsın diye cihazın uluslararası muadilinden üstün özelliklerde ve çok daha az maliyette kendimiz bir cihaz geliştirdik.” diye konuştu.

FES HASTA OLAN KİŞİNİN NORMAL ŞEKİLDE HAREKET ETMESİNİ SAĞLIYOR

Batmanlı Mert Aksoy ile birlikte FES cihazının diğer ekip üyesi Erzurum Üniversitesi öğrencilerinden Omar Diar Bakerly ise: “Şimdi bizim cihazımız ilk başta hastanelerde kullanılan büyük cihazlar yerine cihazı ayağımızın yan tarafına sararak sinilere bağlıyoruz elektrotları ve hasta yürümeye başladığında cihaz hasta olan kişinin harekete başladığını algılayıp elektrik simülasyonunu başlıyor ve ayağını yukarıya doğru kaldırıyor ve bu şekilde hasta olan kişinin normal şekilde hareket etmesini sağlıyor” dedi.

169 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.