Hoşgeldiniz  

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ İRTİBAT BÜROSU’NUN AÇILIŞI YAPILDI

admin | 04 Mart 2022 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ İRTİBAT BÜROSU’NUN AÇILIŞI YAPILDI

Batman Ticaret ve Sanayi Odası (BATSO) binası altında kurulan Batman Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat Bürosu’nun açılışı yapıldı.

Atatürk Parkı karşısında BATSO binası altında kurulan Batman Mesleki Eğitim Merkezi irtibat bürosunun açılışına İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdulkadir Demir, Batman Ticaret Borsası Başkanı Arif Güneş, İl Sanayi ve Teknoloji Müdürü Ömer Faruk Özel, İŞ-KUR İl Müdürü Besim Eviz, Milli Eğitim Şube Müdürü Emrullah Aslan, ilimizde eğitim veren Mesleki Eğitim Kurum Müdürleri ve davetliler katıldı. Açılış öncesi kurum müdürleri ve oda başkanları mesleki eğitim ile ilgili birer konuşma yaptılar.

Bugün Türkiye’de bir ilk olma özelliği olan irtibat büromuzun açılışını gerçekleştiriyoruz diyen İl Milli Eğitim Müdürü Kurtaran “Mesleki eğitimde yapılan yeni çalışma ile birlikte tüm Türkiye’de organize sanayi bölgelerinde mesleki eğitim merkezi irtibat büroları kurduk. Bugün ise şehrin en merkezi yerinde adeta şehrin kalbinde olan irtibat büromuzun açılışını gerçekleştiriyoruz. Böylesine güzel bir yeri bu hayırlı amaç için bizlere tahsis eden BATSO Başkanı Abdulkadir Demir’e teşekkür ediyorum. Bu irtibat büromuz, mesleki eğitimden yararlanmak isteyen vatandaşlarımızla işletme sahiplerimiz arasında bir köprü vazifesi görecektir. Bu projeden yararlanmak isteyenler gelip büromuza başvuru yapacak bizler de talebe uygun bir işletme ile bağlantıya geçip öğrencimizi ilgisi olan bir alandaki işletmeye yönlendireceğiz. Bu projeden faydalanan vatandaşlarımız geleceğin tecrübeli ve birikim sahibi ustaları olacaklar. Çırak olarak başlayacak öğrencimiz ilk 3 yıl içinde asgari ücretin yüzde 30’u kadar devletten ücret alacak, 4. sınıfta ise kalfa olacak ve asgari ücretin yüzde 50’si kadar ücret alacak. Tabi bu süre içinde aynı zamanda meslek hastalıkları ve iş kazaları kapsamında sigortası olacak. 4 yılın sonunda meslek lisesi diploması, ustalık belgesi ve iş yeri açma belgesi ile mezun olacak.

Gerçekten her yönüyle de hem eğitim camiası için hem iş dünyası için çok güzel bir proje. Batman’da bunun herkesin duymasını istiyoruz. Bunun için bize destek sunan BATSO Başkanımıza, Borsa Başkanımıza, Sanayi İl Müdürümüze, İŞKUR İl Müdürümüze ve diğer tüm destekleri koordine eden ve bu desteklerin artmasını sağlayan Sayın Valimize şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

BATSO Başkanı Demir: ” İl Milli Eğitim Müdürüme çok teşekkür ediyorum. Bugün burada bulunduğumuz mekân Batman’ın kalbinde, en güzel yerde olan bir mekandır. Bu hizmetten dolayı hem kendim hem üyelerim hem de Batman halkımız oldukça memnun. Bu hizmetimiz Türkiye’de bu bir ilk olma özelliğini taşıyor. Diğer illerde sadece organize sanayide bölgelerinde var olan irtibat bürosu ilimizde ise hem organize sanayi bölgesinde hem de Batman Ticaret Sanayi Odası binasının altında halkımızın hizmetine sunuldu. Burayı böyle önemli bir konu için tahsis etmekten büyük mutluluk duyuyorum. İlimiz adına hayırlı olmasını diliyorum. Şehrimiz için yapılan her hayırlı hizmete sonuna kadar destek olacağız.” dedi.

İl Sanayi ve Teknoloji Müdürü Özel “Bu proje Sanayi Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında gerçekleşen bir protokol çerçevesinde bütün Türkiye’deki organize sanayi bölgelerinde mesleki eğitim programlarına dahil etme çalışmasıdır. Hatta biz Milli Eğitim Müdürümüz ile şöyle bir çalışma da yapıyoruz. Bu çalışma içerisinde programda olamayan küçük sanayi sitesinde de bu uygulamayı hayata geçirmeye çalışıyoruz.  Batman’daki bu kalifiyeli eleman açığını gidermek için çalışmalara hız kesmeden devam ediyoruz. Bu program dahilinde en kapsamlı çalışmalar Batman’da yapılıyor. Bu konudaki büyük katkılarından ötürü Milli Eğitim Müdürümüzü tebrik ediyoruz” dedi.

Batman Ticaret Borsası Başkanı Güneş “Mesleki eğitim alanında hayata geçirilen bu projenin ilimiz adına hayırlı olmasını diliyorum. Mesleki eğitim ülkemizin ve ilimizin geleceği açısından çok önemli bir konu. Bu konuda Milli Eğitim Müdürlüğü, Ticaret Odası ve Ticaret Borsası olarak ortak çalışmalarımıza devam ediyoruz.” dedi.

İŞ-KUR İl Müdürü Eviz: “Nitelikli istihdamı artıracak bu projenin Batman için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu proje ile birlikte nitelikli istihdam artacak. İş dünyamızın talep ettiği nitelikli iş gücü sahada olacak. Bizler de buraya başvuru yapan vatandaşlarımıza meslek danışmanlığı yaparak ilgili olduğu alana yönelteceğiz. Bu projenin hayata geçmesinde emeği olan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından açılış kurdelesi hayırlı olsun dilekleriyle kesildi.

Açılışın ardından ilimizde Mesleki Eğitimde yeni dönem çalışmalarında paydaş olan kurum müdür ve başkanları “Mesleki Eğitimi Güçlendirme ve Mesleki Eğitim Modelinde Çıraklığı Yaygınlaştırma ve Destekleme Protokolü” imzalandı. Açılış programı yapılan ikramla sona erdi.

32 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.